BZ WBK tworzy bank hipoteczny. Ma rozpocząć działalność w I półroczu 2019 roku

Z rynku

Siedziba Banku Zachodniego WBK w Warszawie
By Bank Zachodni WBK (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Zarząd Banku Zachodniego WBK podjął uchwałę o zamiarze utworzenia banku hipotecznego w strukturach grupy pod nazwą BZ WBK Bank Hipoteczny, podała instytucja. Zgodę na powołanie i rozpoczęcie działalności banku hipotecznego musi wydać rada nadzorcza i regulator.

Zarząd Banku Zachodniego #WBK podjął uchwałę o zamiarze utworzenia banku hipotecznego w strukturach grupy #BZWBK #BankZachodniWBK @BankZachodniWBK

“Bank, w związku z utworzeniem banku hipotecznego uzyska stabilne, długoterminowe źródło finansowania dla kredytów hipotecznych banku, w postaci hipotecznych listów zastawnych. Utworzenie banku hipotecznego przyczyni się do zwiększenia stabilności i bezpieczeństwa grupy kapitałowej banku, a pośrednio może przyczynić się do zwiększenia stabilności i bezpieczeństwa całego sektora bankowego” – czytamy w komunikacie.

Potrzebna zgoda m.in. KNF

Utworzenie banku hipotecznego wymaga uzyskania zgody rady nadzorczej banku oraz uzyskania przez bank zgód regulacyjnych, tj. zezwoleń Komisji Nadzoru Finansowego na utworzenie banku hipotecznego oraz rozpoczęcie działalności przez bank hipoteczny, podano także.

Kapitał zakładowy banku hipotecznego będzie wynosił 22 mln zł

BZ WBK Bank Hipoteczny będzie specjalizował się w obsłudze mieszkaniowych kredytów hipotecznych dla klientów indywidualnych, nabywał wierzytelności z tytułu mieszkaniowych kredytów hipotecznych dla klientów indywidualnych do swojego portfela w oparciu o strategiczną współpracę z bankiem, emitował hipoteczne listy zastawne.

Kapitał zakładowy banku hipotecznego będzie wynosił 22 mln zł, a jego jedynym akcjonariuszem będzie BZ WBK.

 

Bank Zachodni WBK szacuje, że BZ WBK Bank Hipoteczny rozpocznie działalność w I półroczu 2019 r., zaś pierwszą emisję listów zastawnych zrealizuje w ciągu pół roku od tego momentu, poinformował Michał Gajewski.

– Zakończyliśmy pierwszą fazę przygotowań i niebawem złożymy stosowny wniosek o utworzenie banku hipotecznego do KNF. Planujemy, że bank hipoteczny rozpocznie działalność w I półroczu 2019 r., pod warunkiem uzyskania zgód regulacyjnych – powiedział Gajewski.

– Szacujemy, że pierwsza emisja listów zastawnych będzie realizowana w ciągu pół roku od momentu rozpoczęcia działalności przez bank hipoteczny – dodał.

Pod koniec stycznia prezes BZ WBK Michał Gajewski informował, że bank złoży wkrótce do KNF wniosek o zgodę na utworzenie banku hipotecznego w ramach grupy.

Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem BZ WBK jest hiszpański Santander.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: