Centrala PKO Banku Polskiego wraca w Warszawie na ul. Świętokrzyską

Nieruchomości / Rynek

PKO Bank Polski podpisał umowę z Polskim Holdingiem Nieruchomości na wynajem biurowca przy ul. Świętokrzyskiej 36 w Warszawie i zagwarantował sobie prawo pierwokupu. Na rogu ul. Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, przed II wojną światową, istniał jeden z gmachów centrali PKO, przypomniał w opublikowanym komunikacie prasowym Bank.

Nowa siedziba Centrali PKO BP, Warszawa ul. Świętokrzyska.
Nowa siedziba Centrali PKO BP, Warszawa ul. Świętokrzyska. Źródło: PKO BP

PKO Bank Polski podpisał umowę z Polskim Holdingiem Nieruchomości na wynajem biurowca przy ul. Świętokrzyskiej 36 w Warszawie i zagwarantował sobie prawo pierwokupu. Na rogu ul. Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, przed II wojną światową, istniał jeden z gmachów centrali PKO, przypomniał w opublikowanym komunikacie prasowym Bank.

PKO Bank Polski podpisał umowę z Polskim Holdingiem Nieruchomości na wynajem długoterminowy biurowca przy ul. Świętokrzyskiej 36 w Warszawie i zagwarantował sobie prawo pierwokupu. Na zmianę siedziby Centrali Banku istotny wpływ ma centralizacja zadań i dalsza transformacja Banku.

Do nowej siedziby przeniosą się pracownicy Centrali Banku i spółek z grupy kapitałowej z kilku warszawskich lokalizacji. Co ciekawe, przed II wojną światową na rogu ul. Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej istniał jeden z gmachów centrali PKO.

Skupienie jednostek centrali i spółek Grupy PKO BP

‒ Nasza strategia zakłada m.in. optymalizację powierzchni i dostosowanie jej do zmieniających się potrzeb zarówno pracowników, jak i klientów. Dążymy także do większego skupienia jednostek Centrali i spółek Grupy, które zlokalizowane są dzisiaj w różnych częściach Warszawy. Poszukiwania nowych przestrzeni biurowych dla Banku trwają już od kilku lat. Pandemia, która wpłynęła na zmianę sposobu świadczenia pracy i wzrost znaczenia modelu hybrydowego, dodatkowo przyśpieszyła ten proces.

Ważnym argumentem przemawiającym za dostosowaniem przestrzeni biurowych jest także postępująca centralizacja zadań oraz transformacja, którą Bank będzie kontynuował w kolejnych latach – mówi Wojciech Iwanicki, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Dążymy także do większego skupienia jednostek Centrali i spółek Grupy, które zlokalizowane są dzisiaj w różnych częściach Warszawy

‒ Długoterminowy najem całej powierzchni biurowca przy Świętokrzyskiej 36 jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla Grupy PHN, ale i całego rynku nieruchomości komercyjnych.

Zawarcie transakcji wskazuje, że jest popyt na centralnie zlokalizowaną, nowoczesną i atrakcyjną przestrzeń biurową. Z dumą udostępnimy naszą flagową inwestycję, tak wiarygodnemu i ważnemu partnerowi jakim jest PKO Bank Polski – mówi Marcin Mazurek, prezes Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Wojciech Iwanicki PKO BP (z prawej) i Marcin Mazurek PHN
Wojciech Iwanicki PKO BP (z prawej) i Marcin Mazurek PHN. Źródło: PKO BP

Praca hybrydowa w nowej siedzibie

W nowym biurowcu obowiązywać będzie model pracy hybrydowej, który z powodzeniem funkcjonuje obecnie w Banku. Oznacza to, że podział na pracę z domu i w biurze może być elastyczny i uzależniony od aktualnie realizowanych projektów.

Czytaj także: Rozpędza się rynek inwestycyjny w regionie EMEA, megatransakcje biurowe powyżej 1 mld euro

W praktyce przekłada się to na sposób aranżacji przestrzeni biurowej oraz dostęp do narzędzi wspierających zdalną pracę w ramach zespołów.

W nowym biurowcu obowiązywać będzie model pracy hybrydowej

Do nowej siedziby przeniosą się pracownicy Centrali Banku z kilku warszawskich lokalizacji, a także z:

PKO Leasing,

PKO TFI,

PKO Ubezpieczenia,

PKO PTE

oraz PKO Banku Hipotecznego.

Biurowiec Centrali PKO BP z certyfikatem BREEAM

PKO Bank Polski będzie jedynym najemcą budynku o powierzchni ok. 34,5 tys. mkw., który składa się z dwóch części. Wyższa – wieża – ma 155 m wysokości i 40 kondygnacji naziemnych. Niższa – 9 kondygnacji naziemnych. Bank zagwarantował sobie prawo pierwokupu biurowca.

Czytaj także: Rośnie rynek zielonych instrumentów na finansowanie proekologicznych nieruchomości

Inwestycja znajduje się przy ulicy Świętokrzyskiej 36, w samym centrum Warszawy, z doskonałym dostępem do komunikacji miejskiej. To jeden z pierwszych budynków w Polsce, który jest połączony bezpośrednim przejściem podziemnym ze stacją metra, bez konieczności wychodzenia z budynku na ulicę.

Bank zagwarantował sobie prawo pierwokupu biurowca

Budynek otrzymał prestiżowy certyfikat BREEAM na najwyższym poziomie Outstanding potwierdzający, że jest ekologiczny i zrównoważony, czyli wywiera ograniczony wpływ na środowisko naturalne. Certyfikacja ocenia budynki na podstawie wielu obiektywnych kryteriów oraz określonych parametrów technicznych, m.in. zastosowanych materiałów budowlanych, zużycia energii i wody, dostępu do transportu publicznego.

Nowa siedziba Centrali PKO BP, Warszawa ul. Świętokrzyska.
Nowa siedziba Centrali PKO BP, Warszawa ul. Świętokrzyska. Źródło: PKO BP

Powrót pod znajomy adres ‒ przedwojenna Centrala PKO na ul. Świętokrzyskiej

Gmach, w którym mieściła się przed wojną centrala PKO, wybudowano w latach 1922 ‒ 1923. Początkowo zajmował on tylko narożną działkę u zbiegu ulic Jasnej i Świętokrzyskiej. W 1930 roku Centralę rozbudowano. Na miejscu piętrowej kamieniczki wzniesiono nowe skrzydło, a istniejącą część podwyższono. Docelowo budynek miał być rozbudowany w kierunku zachodnim. Zajmowałby wówczas całą pierzeję Świętokrzyskiej pomiędzy Jasną a Marszałkowską. Realizując ten plan, w latach 1938 ‒ 1939 na rogu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej wzniesiono nowy gmach Centrali, a tuż przed wybuchem II wojny światowej zburzono kamienicę przy Świętokrzyskiej 35, by przygotować plac budowy pod ostatni fragment siedziby banku.

Budynek ten obecnie nie istnieje, został zniszczony w czasie wojny (jego ruiny rozebrano dopiero w latach ‘60). Również narożna część budynku na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Jasnej w trakcie działań wojennych uległa zniszczeniu. Budynek dawnej Centrali PKO odbudowano dopiero w roku 1961 z przeznaczeniem na siedzibę Poczty Głównej. Kolejną własną siedzibę PKO zbudowano w 1998 roku przy ul. Puławskiej 15.

Modernizacja PKO Banku Polskiego to nie tylko zmiana siedziby centrali

Bank inwestuje także w modernizację swojej sieci ‒ ostatnie lata to czas jej transformacji, w tym unowocześniania, zmian w lokalizacji niektórych oddziałów na atrakcyjniejsze biznesowo oraz koncentracji na hybrydowym modelu obsługi. To efekt m.in. obserwowanego przez Bank od kilku lat trendu odchodzenia klientów od tradycyjnych wizyt w oddziale na korzyść kanałów zdalnych ‒ bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej oraz urządzeń samoobsługowych ‒ bankomatów i wpłatomatów.

W latach 2019 ‒ 2021 Bank zmodernizował lub przeniósł do nowej lokalizacji 105 placówek. Inwestuje również w nowe formy oddziałów, które spełniają wszystkie potrzeby klientów w jednym miejscu: doradztwo, sprzedaż, edukację i wsparcie w korzystaniu z kanałów zdalnych.

Udostępnij artykuł: