Centrum AMRON: podwyżki stóp procentowych nie wpłynęły na poziom dynamiki cen mieszkań w IV kw. 2021 r.

Nieruchomości / Rynek

Podwyżki stóp procentowych nie wpłynęły na poziom dynamiki cen mieszkań w IV kwartale - ocenia w analizie centrum AMRON.

Modele domków i wykres wzrostowy
Fot. stock.adobe.com/andranik123

Podwyżki stóp procentowych nie wpłynęły na poziom dynamiki cen mieszkań w IV kwartale - ocenia w analizie centrum AMRON.

Według wstępnych danych z czwartego kwartału 2021 r., zmiany popytu związane z podniesieniem stóp procentowych NBP nie wpłynęły w istotnym stopniu na poziom dynamiki cen w końcówce roku.

- napisano w raporcie.

Trend dynamicznych wzrostów cen transakcyjnych

AMRON podaje, że przez większość 2021 roku na rynku mieszkaniowym kontynuowany był trend dynamicznych wzrostów cen transakcyjnych.

Czytaj także: Rynek pierwotny ’22: Czy ceny mieszkań nadal będą rosły szybciej niż inflacja?

"Ze względu na stałość czynników kształtujących sytuację na rynku, w tym przede wszystkim niskie stopy procentowe, trudno było spodziewać się ich spadku czy nawet stabilizacji. W pierwszym kwartale 2021 roku dynamika zmian kwartalnych cen mieszkań była podobna do tej z IV kwartału 2020 roku. Dynamiczny wzrost odnotowano natomiast w II i III kwartale. Na koniec września średnie ceny na poszczególnych, monitorowanych rynkach, wzrosły od 8 do 14 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej" - napisano. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: