Centrum Doradztwa dla Ukraińców Diia.Business już działa w Warszawie

Bezgotówkowo

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy, polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa we współpracy z firmą Mastercard uruchomiły w Warszawie Centrum wsparcia Diia.Business, poinformował Centrum w komunikacie prasowym.

Centrum Doradztwa dla Ukraińców Diia.Business
Źródło: Centrum Diia.Business

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy, polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa we współpracy z firmą Mastercard uruchomiły w Warszawie Centrum wsparcia Diia.Business, poinformował Centrum w komunikacie prasowym.

Od 18 maja w Centrum Diia.Business każdy obywatel Ukrainy przebywający w Polsce będzie mógł skorzystać z bezpłatnych profesjonalnych konsultacji w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, zamieszkania, zakwaterowania i zatrudnienia na terytorium Polski.

Wszechstronne wsparcie dla obywateli Ukrainy

Centrum Diia.Business w Warszawie oferowało będzie obywatelom Ukrainy:

1. Doradztwo w zakresie zakładania działalności gospodarczej w Polsce. Szczegółowy schemat działań przesyłany będzie w odpowiedzi na wniosek o założenie małego bądź średniego przedsiębiorstwa. Zawarto w nim  wszystkie informacje dotyczące przepisów prawnych w Polsce, a także informacje na temat:

- najlepszych praktyk w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej
 w Polsce i w Europie;

- informacje na temat podatków;

- informacje na temat uproszczonego systemu rejestracji przedsiębiorstw;

- informacje o zasobach wspierających działalność gospodarczą i wiele innych.

2. Doradztwo w zakresie uzyskania statusu uchodźcy lub wskazanie innych podstaw prawnych upoważniających do pobytu na terytorium Polski.

3. Doradztwo i udzielanie informacji na temat sytuacji mieszkaniowej w Polsce, kontaktów w sytuacjach kryzysowych oraz pomoc w znalezieniu pracy i zatrudnienia.

Polska pierwsza zaakceptowała e-dokumenty w aplikacji Diia

Podczas otwarcia Centrum, Mychajło Fedorow, wicepremier-minister ds. Transformacji Cyfrowej Ukrainy, powiedział:

‒ Od początku wojny w Ukrainie odczuwamy bardzo duże wsparcie ze strony Polaków we wszystkich obszarach ‒ dyplomatycznym, wojskowym, humanitarnym, ekonomicznym i cyfrowym. Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców i stała się pierwszym krajem UE, który przyjął cyfrowe dokumenty w aplikacji Diia podczas przekraczania granic.

Projekt składa się z dwóch komponentów: portalu online oraz sieci centrów wsparcia dla przedsiębiorców offline

A teraz symbolicznie otworzyliśmy pierwsze zagraniczne Centrum Diia.Business w Warszawie. Będzie ono działało nie tylko w standardowym formacie konsultacji dla przedsiębiorców. Wszyscy Ukraińcy, którzy są dziś w Polsce i potrzebują pracy, mieszkania lub pomocy w załatwieniu formalności, będą mogli do niego przyjść ‒ podkreślił Mychajło Fedorow.

Więcej o pomocy polskich banków dla Ukrainy >>>

Wsparcie dla ukraińskich przedsiębiorców

‒ Cieszę się, że otwieramy dziś centrum pomocy dla przedsiębiorców z Ukrainy, czyli oddział Diia.Business w Warszawie. Jest to możliwe dzięki współpracy Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy, Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Eksportu Ukrainy oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Chciałabym podziękować PAIH za przyłączenie się do projektu i udostępnienie przestrzeni niezbędnej do realizacji zadań centrum. Wierzę, że Diia.Business przyczyni się do powstania i realizacji wielu potrzebnych i ciekawych projektów w Polsce  – powiedziała Olga Semeniuk,wiceminister Rozwoju i Technologii RP.

Międzynarodowy wymiar Diia.Business

Valeriya Ionan, wiceminister ds. Eurointegracji w Ministerstwie Transformacji Cyfrowej Ukrainy:

‒ Przed wojną nie planowaliśmy otwierania centrów Diia.Business poza Ukrainą. Ale wojna wymaga nadzwyczajnych rozwiązań. Jesteśmy wdzięczni Polsce za gościnność i gotowość do pomocy w tych trudnych czasach, a także dziękujemy partnerom, firmie Mastercard.

Z jednej strony to miło, że ukraińska marka Diia.Business osiąga poziom międzynarodowy. Z drugiej strony, to smutne, że powodem tego jest tak trudne wydarzenie, jakim jest wojna ‒ dodała Valeriya Ionan.

1,1 mln numerów PESEL nadanych obywatelom Ukrainy

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa:

‒ Dzięki sprawnemu nadawaniu numerów PESEL nowo przybyłym do Polski obywatelom Ukrainy, mamy gotowe i wiarygodne narzędzie do ich identyfikacji. Bez tego nie byłoby możliwe szybkie dostarczenie cyfrowego wsparcia potrzebującym. Do obywateli Ukrainy przypisanych zostało już ponad 1,1 mln numerów PESEL, a liczba ta ciągle rośnie.

Teraz, tutaj w centrum Diia.Business w Warszawie, Ukraińcy mogą otrzymać wszystkie niezbędne i szczegółowe informacje dotyczące ich pobytu w Polsce ‒ przypomniał Janusz Cieszyński.

Ciągłość działania dla firm z Ukrainy

‒ Rolą i specjalizacją PAIH jest wspieranie polskich przedsiębiorców w działalności międzynarodowej. Obecnie takiego wsparcia potrzebują również firmy relokowane z terenów objętych działaniami wojennymi w Ukrainie.

Cieszę się, że możemy uczestniczyć w projekcie Diia.Business Center wspólnie z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Dzięki temu ukraińskie firmy mogą zachować ciągłość działania, a tym samym zminimalizować wpływ wojny na gospodarkę  – powiedział Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Krzysztof Drynda.

Wsparcie dla MŚP od Mastercard

Inga Andreieva, dyrektor generalna, Mastercard w Ukrainie i Mołdawii:

‒ Wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, będących siłą napędową gospodarki, zawsze było jednym z najważniejszych priorytetów Mastercard. Dostarczamy dedykowane rozwiązania finansowe i inicjatywy, które pomagają przedsiębiorcom rozwijać własne firmy, w szczególności dzięki innowacyjnym technologiom płatniczym.

Wraz z wybuchem wojny tymczasowo zrezygnowaliśmy z opłat interchange za płatności bezgotówkowe na Ukrainie, aby zapewnić dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców.

Dziś, wraz z naszym wieloletnim partnerem, Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy, robimy kolejny ważny krok w kierunku wsparcia dla MŚP, otwierając centrum doradcze w Warszawie. Naszym wspólnym celem jest zapewnienie ukraińskim przedsiębiorcom możliwości rozwoju, bez względu na to, gdzie się obecnie znajdują, tak aby mogli kontynuować swoją pracę i rozwijać swoje firmy zarówno w Ukrainie, jak i za granicą, na arenie globalne ‒ podkreśliła Inga Andreieva.

Centrum Diia.Business w Warszawie mieści się przy ulicy Bagatela 12.

Udział w zajęciach i konsultacje w ośrodku są możliwe po wcześniejszej rejestracji.

Centrum Diia.Business w Warszawie będzie działać przez czas trwania wojny i po jej zakończeniu, w zależności od zapotrzebowania na wsparcie ze strony przedsiębiorców i obywateli Ukrainy.

logo Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa, Mastercard
Źródło: Centrum Diia.Business

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Diia.Business ‒ projekt promujący przedsiębiorczość i eksport

Diia.Business to krajowy projekt promujący przedsiębiorczość i eksport, zainicjowany przez Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy. Projekt składa się z dwóch komponentów: portalu online oraz sieci centrów wsparcia dla przedsiębiorców offline.

Portal internetowy Diia.Business został uruchomiony w lutym 2020 r. w Ukrainie przy wsparciu Mastercard. Portal oferuje wszystkie informacje niezbędne do rozpoczęcia i rozwoju działalności gospodarczej, a także ponad 68 rodzajów bezpłatnych konsultacji online, szkolenia w Narodowej Szkole Online dla Przedsiębiorców, aktualne wiadomości o możliwościach rozwoju biznesu oraz szeroki zakres usług cyfrowych.

Od momentu uruchomienia projektu portal Diia.Business odwiedziło już ponad 1,5 miliona użytkowników, którzy skorzystali z ponad 5 200 konsultacji. Centra offline Diia.Business to ośrodki, których celem jest wspieranie lokalnych małych i średnich przedsiębiorstw oraz zapewnienie im bezpłatnego doradztwa w różnych dziedzinach.

Przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę w Ukrainie powstało 11 centrów: w Charkowie, Mikołajowie, Odessie, Czerkasach, Kijowie (z siedzibą na Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki), Połtawie, Użhorodzie, Buczy, Tarnopolu, Krzywym Rogu i Krzemieńczuku.

Od momentu uruchomienia (w Ukrainie) projektu portal Diia.Business odwiedziło już ponad 1,5 miliona użytkowników

Obecnie większość centrów offline funkcjonuje jako węzły koordynacji pomocy humanitarnej. W Tarnopolu i Użhorodzie ośrodki działają w normalnym trybie, ale dodatkowo pomagają firmom w relokacji, adaptacji do nowych warunków, ponownym uruchomieniu i wznowieniu działalności. Centrum w Buczy, które zostało zniszczone podczas okupacji rosyjskiej, jest w trakcie odbudowy.

Udostępnij artykuł: