Ceny domów w USA rosną najszybciej od 2005 roku

Raporty

Lutowa sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia potwierdzają, że polska gospodarka funkcjonuje na zwolnionych obrotach. Sprzedaż obniżyła się o 0,8% w skali roku, a stopa bezrobocia podniosła się do 14,4%. Nic wciąż nie wskazuje na przełamywanie niekorzystnych tendencji w naszej gospodarce. Ze wstępnych marcowych informacji o naszej gospodarce też nie wyłania się bardziej optymistyczny obraz.

Co prawda w przemyśle negatywne nastroje przedsiębiorców są słabsze niż w lutym, ale i tak marzec tego roku jest najgorszy od 2010 r. Podobnie jest w budownictwie i handlu. W marcu obniżył się bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, podobnie było też ze wskaźnikiem wyprzedzającym, który opisuje oczekiwane w kolejnych miesiącach tendencje w zakresie konsumpcji gospodarstw domowych. Nic więc dziwnego, że w takich okolicznościach i przy utrzymującym się napięciu na zagranicznych rynkach finansowych nasza giełda spada do nowego tegorocznego minimum. Dodatkowo giełdzie ciąży sprzedaż kolejnego dużego pakietu akcji, tym razem chodzi o BZ WBK.

Ostatnie dni na rynkach finansowych pokazują wyraźnie, że dla inwestorów kluczowe są doniesienia dotyczące stanu największych gospodarek, a mniej istotne są wiadomości o kolejnych zarzewiach kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Tak trzeba interpretować brak większej reakcji na zamieszanie związane z Cyprem, a pojawienie się wyraźniejszego spadku po wiadomościach, że marcowa koniunktura gospodarcza zwłaszcza w strefie euro wyraźnie się osłabiła.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Sprzedaż kolejnego dużego pakietu walorów przez dotychczasowych inwestorów drenuje nasz rynek akcji z kapitału.
Coraz wyższe ceny domów w USA skutkują rosnącą podażą na rynku wtórnym, co w efekcie może ograniczyć wzrost cen w przyszłości.

Rynki nieruchomości

Do blisko 5 mln zwiększyła się w lutym sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym. Wyniosła dokładnie 4,98 mln sztuk w ujęciu zannualizowanym. To najlepszy wynik od listopada 2009 r.  Dane jednak nie sprostały oczekiwaniom ekonomistów, które mówiły o 5 mln sprzedaży. Mediana ceny wzrosła w skali roku o 11,6%, co było tempem nie widzianym od listopada 2005 r. Widać jednak, że ruch cen w górę spotyka się z ożywieniem podaży. W lutym na sprzedaż było wystawionych 1,94 mln domów w porównaniu z 1,77 mln miesiąc wcześniej. Był to pierwszy wzrost podaży od blisko roku. W takich okolicznościach można spodziewać się, że w kolejnych miesiącach skala wzrostu cen znacząco spadnie.

Dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym były kolejnymi wiadomościami z rynku mieszkaniowego w USA, które nie sprostały oczekiwaniom. Jednocześnie jednak trudno mówić, by pozytywne trendy dobiegały końca. Raczej wytracają swoją siłę.

130325.hb.daily.01.250x.130Od dewelopera

Spółka deweloperska ACTIV Investment wprowadza do swojej oferty nową inwestycję przy ul. Okulickiego w krakowskiej dzielnicy Mistrzejowice. To VIII etap osiedla Złotych Orłów, którego budowa potrwa do czerwca 2014r. W nowym budynku zaprojektowano siedem kondygnacji mieszkalnych ze 111 mieszkaniami o pow. od 28 do 82 m kw. Na dwóch dodatkowych kondygnacjach podziemnych przewidziano komórki lokatorskie oraz 84 miejsca postojowe, a dodatkowe 12 stanowisk będzie dostępne na zewnątrz. Ceny mieszkań zaczynają się od 4600 zł za m kw.

Home Broker Daily, 798 – pobierz.

Zespół analiz
Home Broker

Udostępnij artykuł: