Ceny energii w 2020 r. Premier nie wyklucza rekompensat dla gospodarstw domowych

ESG

Rząd rozważa mechanizm kompensacyjny dla gospodarstw domowych, jeśli ceny prądu znacząco wzrosną dla tej grupy odbiorców, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki
Fot. Krystian Maj / KPRM

Rząd rozważa mechanizm kompensacyjny dla gospodarstw domowych, jeśli ceny prądu znacząco wzrosną dla tej grupy odbiorców, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier @MorawieckiM: rząd rozważa mechanizm kompensacyjny dla gospodarstw domowych, jeśli #CenyPrądu znacząco wzrosną dla tej grupy odbiorców #energetyka #CenyEnergii

"Dzisiaj prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) ogłosi swoją decyzję dotyczącą taryf. Nie spodziewam się, że będzie to wzrost wyższy niż 10%, więc na rachunku - nie więcej niż 9 zł" - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji po posiedzeniu rządu."Dodam, że jeżeli w ogóle prezes URE się zdecyduje [na podwyżki], to rozważamy dla gospodarstw domowych mechanizm kompensacyjny, tak żeby gospodarstwa domowe nie miały z tym żadnych problemów" - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.Czytaj także: Ile będziemy płacić za energię elektryczną w 2020 roku?Według Emilewicz, obecnie nie są jednak prowadzone żadne prace legislacyjne dotyczące cen prądu.URE zaplanowało na dzisiaj na godzinę 15:00 konferencje prasową, na której Urząd ma przedstawić ceny energii dla odbiorców detalicznych na 2020 r.

Program termomodernizacji i remontów rozszerzony o wielką płytę

Program termomodernizacji i remontów zostanie rozszerzony o budownictwo mieszkaniowe z wielkiej płyty, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki."Rozszerzamy program termomodernizacji i remontów o możliwość korzystania z niego przez tzw. budownictwo wielkiej płyty. W wielkiej płycie mieszka 12 mln ludzi, więc zrobiliśmy wszystko, co możliwe z przeznaczeniem dodatkowych środków, również z budżetu państwa, które będą służyły ociepleniu tych budynków. Zaoferujemy w wysokości 50%, a w niektórych przypadkach do 60% łącznych kosztów finansowania termomodernizacji" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej. 

Zdaniem minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, Fundusz Termomodernizacji i Remontów włącza "trzeci bieg"."Otwieramy się dla wszystkich wspólnot mieszkaniowych i tam, gdzie właścicielami nieruchomości jest samorząd terytorialny. Wiemy, że po przeprowadzeniu gruntownych remontów wielka płyta może służyć przez kolejne dekady. [...] Z Funduszu na te prace w przyszłym roku trafi 260 mln zł, a w kolejnych latach będzie to po 300 mln zł" - dodała Emilewicz.Jak informowało wcześniej Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w okresie najbliższych 10 lat (2020-2029) Fundusz Termomodernizacji i Remontów wyda na wsparcie około 3,2 mld zł, z czego około 2,2 mld zł dotyczy inwestycji objętych nowelizacją ustawy. Na te 2,2 mld zł składa się m.in. dofinansowanie remontów zasobów komunalnych i montaż kotew wzmacniających połączenia w budynkach z wielkiej płyty.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: