Ceny luksusowych mieszkań i domów w Warszawie w 2018 r. w górę. Nawet 8,5 tys. euro za m2

Nieruchomości / Rynek

Apartament na Złotej 44
Fot. Materiały prasowe

Ceny nieruchomości luksusowych w Warszawie wzrosły o 16% w 2018 r., a za m2 apartamentu o wysokim standardzie trzeba zapłacić w stolicy pomiędzy 5 a 8,5 tys. euro, wynika z analizy firmy doradczej Deloitte, przygotowanej we współpracy z Amstar Europe.

Ceny nieruchomości luksusowych w Warszawie wzrosły o 16% w 2018 r., a za m2 apartamentu o wysokim standardzie trzeba zapłacić w stolicy pomiędzy 5 a 8,5 tys. euro #CenyMieszkań #apartamenty @DeloittePolska

„Po kryzysie finansowym w 2008 roku znajduje się on w dobrej kondycji z perspektywami na dalszy wzrost. W 2018 roku globalna sprzedaż nieruchomości luksusowych wzrosła o 3% r/r. W 2017 roku było to 2%” – powiedział partner associate w dziale doradztwa nieruchomościowego Deloitte Dominik Stojek, cytowany w komunikacie.

Deweloperzy, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, stawiają na coraz bardziej zindywidualizowane i luksusowe projekty, które są w stanie zaspokoić najbardziej wybredne gusta. Stąd coraz prężniej rosnący rynek nieruchomości luksusowych, koncentrujący się przede wszystkim w centrach miast.

„Zazwyczaj apartamenty te są w pełni wyposażone, a użyte materiały najwyższej jakości. Niemniej ważne są udogodnienia dla mieszkańców, jak choćby usługi concierge, centrum odnowy biologicznej, basen i fitness” – dodał Stojek.

Jego zdaniem, do parametrów zaliczających nieruchomość do grupy luksusowych w coraz większym stopniu zaliczają się również nowoczesne technologie, w tym na przykład e-ładowarki do samochodów elektrycznych na miejscach parkingowych czy internet rzeczy, który pozwala sterować urządzeniami domowymi.

Ceny w ciągu roku wzrosły o 16%

Eksperci Deloitte przeanalizowali rynki nieruchomości luksusowych w Warszawie, Pradze, Berlinie, Londynie, Paryżu, Wiedniu, Nowym Jorku i Chicago. W stolicy Polski za luksusową nieruchomość trzeba zapłacić najmniej. Metr kwadratowy kosztuje w Warszawie od 5 do 8,5 tys. euro. Ceny w ciągu roku wzrosły o 16% (dane za 2018 rok). Dla porównania w tym samym czasie w Pradze ceny nieruchomości luksusowych spadły o 0,8%. Za metr w stolicy Czech trzeba zapłacić od 6 do 16 tys. euro.

„Istnieje potencjał do tego, żeby w ciągu kilku najbliższych lat ceny nieruchomości luksusowych w Warszawie i Pradze wyrównały się” – powiedział Stojek.

W pozostałych analizowanych miastach ceny są już znacznie wyższe. W Londynie, choć spadły o 4,4% r/r, wciąż trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 25-30 tys. euro za m2. Taniej jest w Berlinie (10-20 tys. euro za m2, wzrost o 10% r/r), Paryżu (15-25 tys. euro za m2, wzrost o 5,3%) oraz Wiedniu (15-20 tys. euro za m2, wzrost o 0,7%). Jak można się spodziewać, najdrożej spośród analizowanych miast jest w Nowym Jorku. Za m2 luksusowej nieruchomości trzeba tam wydać od 31 do 57 tys. euro. W ciągu roku ceny w Nowym Jorku poszybowały o 10% w górę. Z kolei w Chicago, gdzie ceny wzrosły o 3,3%, trzeba się liczyć z wydatkiem na poziomie 9-17 tys. euro za metr kwadratowy, podano także.

Najdroższa nieruchomość luksusowa w Polsce

Za najdroższą nieruchomość luksusową w Polsce uchodzi apartamentowiec Złota 44, ukończony w pierwszym kwartale 2017 roku. Średnia cena metra kwadratowego wynosi tam 8,5 tys. euro, a ceny apartamentów rozpoczynają się od 650 tys. euro.

Czytaj także: Rekordowa transakcja na Złotej 44. Sprzedano apartament za blisko 11 mln zł >>>

„Polska gospodarka rozwija się w szybkim tempie, a Polacy coraz chętniej inwestują w luksus. W inwestycjach takich jak Złota 44 staramy się sprostać ich najbardziej wymagającym oczekiwaniom, a we wszystkich naszych prestiżowych lokalizacjach zapewniamy naszym klientom usługi najwyższej jakości oraz apartamenty wykończone najlepszymi materiałami. Poza ceną, rozsądną w porównaniu ze stolicami innych krajów, do czynników, które przyciągają do nas inwestorów należą unikalna inwestycja i niewątpliwy prestiż” – podsumował szef Amstar Europe Christopher Zeuner, cytowany w komunikacie.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: