Ceny mieszkań wzrosną o kilka procent. Raport BGŻ BNP Paribas

Nieruchomości / Raporty

Blok mieszkalny
Fot. Pixabay.com

Ceny mieszkań wzrosną o kilka procent w 2018 r., a sprzedaż na rynku pierwotnym nieco spadnie, wynika z raportu "Stan i perspektywy rozwoju rynku nieruchomości w 2018 r.", przygotowanego przez ekspertów banku BGŻ BNP Paribas. Program Mieszkanie + nie wpłynie istotnie na cały rynek, natomiast branża deweloperska zmierzy się z rosnącymi kosztami materiałów, zatrudnienia i ziemi.

#BGŻBNPParibas: #ceny mieszkań wzrosną o kilka procent w 2018 r., a sprzedaż na rynku pierwotnym nieco spadnie #mieszkania #BNPParibas

“W 2018 r. na rynku mieszkaniowym powinniśmy obserwować dalsze kilkuprocentowe wzrosty cen mieszkań, szczególnie tych z inwestycji nowo wprowadzanych do sprzedaży. Przy czym w I półroczu mogą one być wyższe względem II połowy 2018 r.” – powiedziała analityk sektorowa w banku BGŻ BNP Paribas Monika Orłowska, cytowana w komunikacie poświęconym raportowi.

Bank nie spodziewa się, aby nowe programy rządowe istotnie wpłynęły na relację podaży i popytu na rynku mieszkaniowym.

“Pierwsze projekty z programu Mieszkanie + będą zlokalizowane poza dużymi miastami, stąd nie będą aż tak silnie wpływać na cały rynek” – dodała Orłowska.

Problemy branży deweloperskiej

Eksperci banku oceniają, że w 2018 r. problemem dla branży deweloperskiej będą rosnące koszty materiałów budowlanych i zatrudnienia oraz coraz wyższe ceny ziemi pod budowę nowych inwestycji.

“Nowelizacja ustawy dot. obrotu ziemią rolną z 2016 r. praktycznie zamknęła w dużych miastach możliwość zakupów ziemi rolnej przez deweloperów” – stwierdziła ekspertka z BGŻ BNP Paribas.

Bank BGŻ BNP Paribas oczekuje stabilizacji sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym na poziomie nieco niższym od rekordowego 2017 r.

Padną kolejne rekordy?

Ekonomiści banku są zdania, że osiągnięcie wyższej sprzedaży mieszkań w 2018 r. wobec ubiegłorocznej, historycznie najwyższej na rynku pierwotnym jest mało prawdopodobne, ale zainteresowanie tym rynkiem nie powinno drastycznie spaść, a popyt powinien się ustabilizować na poziomie zbliżonym lub nieco niższym do tego z 2017 r.

“W strukturze nabywców istotny (55-60%) pozostanie udział nabywców gotówkowych i zakupów inwestycyjnych. Rosnąć powinna liczba kredytobiorców spłacających w całości kredyt z dofinansowaniem z programu RnS. Część z tych gospodarstw domowych może być zainteresowana zakupem nowej – większej nieruchomości” – powiedziała Orłowska.

Z analizy planów deweloperów na kolejne lata wynika, że w 2018 r. notowane będą kolejne rekordy w podaży nowych mieszkań, podano także.

“Niemniej utrzymywanie dobrej kondycji branży kolejny rok z rzędu, przy jej wysokiej cykliczności, skłania ponownie do pytań o wzrost prawdopodobieństwa przeinwestowania” – zastrzegła ekspertka.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: