Ceny mieszkań wzrosną z powodu Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego?

Nieruchomości / Rynek

Nowelizacja ustawy deweloperskiej od marca czeka na decyzję Rady Ministrów. Obawy, że zmiany prawne będą impulsem do wzrostu cen mieszkań powodują, że projekt może przeleżeć kilka miesięcy, ze względu na cykl wyborczy.

Modele domków stojące na pieniądzach
Fot. stock.adobe.com/Mahi

Nowelizacja ustawy deweloperskiej od marca czeka na decyzję Rady Ministrów. Obawy, że zmiany prawne będą impulsem do wzrostu cen mieszkań powodują, że projekt może przeleżeć kilka miesięcy, ze względu na cykl wyborczy.

Firmy deweloperskie miałyby mieć obowiązek odprowadzania na #DFG procentowej składki od każdej wpłaty nabywcy dokonanej na mieszkaniowy rachunek powierniczy #deweloperzy #mieszkania

Obecnie prowadzone prace legislacyjne nad nowelizacją tzw. ustawy deweloperskiej wywołują niemałe emocje wśród uczestników rynku mieszkaniowego, a to głównie ze względu na propozycję Prezesa UOKiK wprowadzenia Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, czyli wyodrębnionego rachunku w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Głównym założeniem utworzenia Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego ma być ochrona środków wpłaconych na poczet zakupu przyszłego mieszkania w przypadku upadłości dewelopera prowadzącego inwestycję.Firmy deweloperskie miałyby mieć obowiązek odprowadzania na Fundusz procentowej składki od każdej wpłaty nabywcy dokonanej na mieszkaniowy rachunek powierniczy. Według projektu ustawy, maksymalna wysokość składki nie będzie mogła przekraczać 5 % w przypadku otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz 1 % w przypadku zamkniętego mieszkaniowego funduszu powierniczego.Więcej najnowszych informacji o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym >>>

- Skąd ta różnica? Prezesa UOKiK chce zachęcić do tworzenia funduszy zamkniętych, gdyż te są bardziej bezpieczne dla nabywcy mieszkania - mówi Malwina Jagiełło, adwokat w kancelarii Kochański i Partnerzy.

Stanowisko branży deweloperskiej

Projekt ustawy spotyka się z dużą dezaprobatą branży deweloperskiej, w ocenie której obowiązek odprowadzania składek stanie się kolejnym czynnikiem przekładającym się na wysokość cen mieszkań.- Deweloper, który buduje sto mieszkań, przy składce 5 proc. musiałby wpłacić na fundusz ok. 2 mln zł i to zanim otrzyma wpłaty od kupujących mieszkania - wyjaśnia Malwina Jagiełło. - To może wpłynąć negatywnie na kondycję finansową małych i średnich deweloperów.

Z kolei, według Prezesa UOKiK konieczność odprowadzania składki w zaproponowanej wysokości nie powinna spowodować wzrostu cen mieszkań a zapewni ochronę środków wpłaconych przez nabywców przyszłego lokalu w przypadku ogłoszenia upadłości firmy deweloperskiej.- Deweloperzy nie wiedzą w jakich przypadkach będą płacić wyższe składki na fundusz, to ma być wyjaśnione w rozporządzeniu do ustawy, którego jeszcze nie ma, taka sytuacja zwiększa niepewność finansową wśród deweloperów - przyznaje mec. Malwina Jagiełło.
Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: