Ceny ropy wzrosły aż o 61 proc. O ile drożej jest na stacjach paliw?

Gospodarka

Ceny ropy wzrosły w ostatnim roku o 61%, zaś na stacjach PKN Orlen wzrost cen paliw sięgnął tylko 11%, poinformował członek zarządu ds. sprzedaży PKN Orlen Zbigniew Leszczyński.

Staja paliw PKN Orlen
Źródło: Materiały prasowe PKN Orlen

Ceny ropy wzrosły w ostatnim roku o 61%, zaś na stacjach PKN Orlen wzrost cen paliw sięgnął tylko 11%, poinformował członek zarządu ds. sprzedaży PKN Orlen Zbigniew Leszczyński.

Główny ekonomista @PKN_ORLEN: #ceny ropy są wyższe z powodu tego, co nazywam "premią strachu" #ropa #paliwa #PKNOrlen

- Ceny ropy wzrosły w ostatnim roku o 61%, podczas gdy paliwa podrożały tylko o 11%. Robimy wszystko, by przy rosnących cenach ropy wzrosty cen paliw były jak najniższe między innymi dzięki dywersyfikacji dostaw - powiedział Leszczyński podczas briefingu prasowego.Dodał, że ceny paliw w Polsce są jednymi z niższych w Europie.

"Premia strachu"

- W mojej opinii ceny ropy są wyższe z powodu tego, co nazywam "premią strachu". Trwają obecnie wysiłki by załagodzić sytuację międzynarodową. Jeśli nie pojawią się nowe czynniki ryzyka, ceny ropy nie powinny rosnąć nadal - powiedział główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski.

PKN Orlen podał w komunikacie, że wyższe podatki w cenie paliw niż w Polsce są m.in. na Litwie, Łotwie, w Estonii, Słowenii i Słowacji, na Węgrzech i w Czechach. Rekordzistami są takie kraje jak Holandia, Grecja, Włochy, Francja, Wielka Brytania i Niemcy.

Niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie

- Powodem wzrostu cen paliw, który obserwujemy od kilku miesięcy jest niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie. Dodatkowo ceny surowca przed tygodniem podbił prezydent USA Donald Trump, wycofując Stany Zjednoczone z międzynarodowej umowy z Iranem, która znosiła embargo na handel irańską ropą w zamian za rezygnację Teheranu z prac nad bronią atomową. We wtorek na zamknięciu giełdy w Londynie baryłka ropy naftowej Brent kosztowała 78,4 dol., prawie o 12 dol. więcej niż na początku kwietnia - czytamy w komunikacie.Czytaj także: Co dalej z cenami paliw?

W ciągu ostatnich 12 miesięcy cena baryłki ropy Brent wzrosła o 61%. Od początku roku jest to wzrost o 18%. Wzrost cen ropy na świecie przekłada się na ceny paliw na stacjach benzynowych również w Polsce, mimo że podatki nie zmieniły się.Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: