Ceny rosną

Finanse i gospodarka

Wzrost marży kredytowych, wartości mieszkań i cen transakcyjnych - tak wyglądał koniec 2013 roku według ekspertów Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Wzrost marży kredytowych, wartości mieszkań i cen transakcyjnych - tak wyglądał koniec 2013 roku według ekspertów Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Poprzedni rok był przełomowy na rynku nieruchomości. Niskie ceny mieszkań, niewysokie oprocentowanie lokat, jak również tanie kredyty i zmiany w związku z wprowadzaną Rekomendacją S, przyczyniły się do wzrostu popytu na rynku nieruchomości. Niemniej ostatni kwartał 2013 roku odwrócił dotychczasową tendencję.

W związku z tym, że instytucje finansowe proponowały niskie oprocentowanie lokat wzrosło zainteresowanie inwestowaniem w nieruchomości, również wspierane kredytem hipotecznym. - Szacujemy, że średnio 20 proc. klientów rynku wtórnego nie wspierało się w zakupach kredytem - mówi Mariusz Kania, Prezes Zarządu Metrohouse.

W efekcie dużego popytu na mieszkania w trzech pierwszych kwartałach 2013 roku sprzedający podnieśli ceny mieszkań. - W skali kraju średnie ceny ofertowe są wyższe o 1,4 proc. w porównaniu z grudniem 2012 - twierdzi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. Pierwszy raz od pięciu lat rok zakończył się wzrostem wartości mieszkań.

Ruch transakcyjny pod koniec 2013 roku był większy w porównaniu do poprzednich kwartałów, gdyż finalizowano transakcje zawierane w październiku i listopadzie. Wedłud Raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera nie należy tego wiązać z zakończeniem kredytowania 100% wartości nieruchomości.
140120.podsumowanie.02.633x1683

Na podstawie "Polski rynek nieruchomości wtórnych. Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, styczeń 2014"

up

Udostępnij artykuł: