Ceny w Polsce rosną szybciej niż podaje GUS?

Gospodarka

Inflacja we wrześniu nie wzrosła w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jednak odczucia społeczne dotyczące zmian cen są inne niż dane podawane przez GUS.

Pieniądze na tle wykresów gospodarczych
Fot. stock.adobe.com/tippapatt

Inflacja we wrześniu nie wzrosła w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jednak odczucia społeczne dotyczące zmian cen są inne niż dane podawane przez GUS.

#Inflacja we wrześniu nie wzrosła w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jednak odczucia społeczne dotyczące zmian cen są inne niż dane podawane przez @GUS_STAT #ceny #GUS

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2019 r. utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (przy spadku cen usług – o 0,2% i utrzymujących się na tym samym poziomie cenach towarów). W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,6% (w tym usług – o 4,8% i towarów – o 1,8%).Czytaj także: GUS: inflacja wyniosła 2,6 proc. rdr we wrześniu 2019 r. Ceny żywności znowu podbijają wynik >>>

- Inna jest inflacja postrzegana przez ludzi, a inna jest inflacja rzeczywista i jest to problem znany w innych krajach - mówi  Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, były prezes GUS. – Ta postrzegana przez obywateli dotyczy cen artykułów kupowanych często i raczej tanich.

Bulwersujący wzrost cen... pietruszki

Bulwersujący był wzrost cen pietruszki. Jednak ceny pietruszki i sześciu innych warzyw w koszyku inflacyjnym GUS to tylko 0,6 proc. naszych comiesięcznych wydatków.- W Polsce analizy inflacji są bardzo skrupulatne, w ciągu miesiąca przez ankieterów jest badanych 120 tys. cen. Statystyki są bardzo szczegółowe od początku transformacji gospodarczej, gdy wicepremier Balcerowicz zażyczył sobie, aby były podawane raz w tygodniu (później robiono to co 10 dni, a następnie raz w miesiącu – wyjaśnia Bohdan Wyżnikiewicz.
Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: