Ceny wzrosły o 2 proc. rdr w lipcu. Szybki szacunek GUS

Gospodarka

Inflacja wyniosła 2% w ujęciu rocznym w lipcu br., podał Główny Urząd Statystyczny w szybkim szacunku tych danych.

wykres na tle stosu monet
Fot. stock.adobe.com/mizar_21984

Inflacja wyniosła 2% w ujęciu rocznym w lipcu br., podał Główny Urząd Statystyczny w szybkim szacunku tych danych.

#Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w lipcu 2018 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2% #GUS #CPI #WskaźnikiCen @GUS_STAT

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1% w lipcu, podał też GUS.Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,1% r/r, ceny nośników energii - wzrosły o 1,8% r/r, zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 18,7% r/r, podano w komunikacie.

W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,7%, nośników energii - wzrosły o 0,1%, a paliw do prywatnych środków transportu - wzrosły o 1,4%, podał też Urząd.Konsensus rynkowy zakładał inflację na poziomie 2% r/r.

Dane o inflacji bez wpływu na rynek

Dane o nieco niższej od oczekiwań inflacji pozostały bez wpływu na notowania złotego, który we wtorkowy poranek nieznacznie traci na wartości do głównych walut, komentuje analityk Marcin Kiepas. O godzinie 10:40 kurs EUR/PLN testował poziom 4,2810 zł (+0,9 gr), USD/PLN 3,6515 zł (+0,2 gr), a CHF/PLN 3,6960 zł (+0,4 gr). To niewielkie osłabienie stanowi odreagowanie ostatniego umocnienia złotego i związane jest z nieco gorszymi nastrojami na rynkach globalnych.W drugiej połowie dnia złoty, który od dłuższego czasu pozostaje zakładnikiem rynków globalnych oraz wahań EUR/USD, może odrobić poranne straty. Póki co wydaje się, że pogorszenie nastrojów na świecie ma jedynie chwilowy charakter i w drugiej połowie dnia nastąpi ich poprawa, co pozytywnie wpłynie na notowania krajowej waluty.

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: