Chcesz mieć dobrą pracę w przyszłości? Zacznij od trafnego wyboru uczelni!

Finanse i gospodarka

W miesiącach wakacyjnych tysiące przyszłych studentów stoi przed wyborem szkoły wyższej. Decyzja ta może mieć wpływ na rozwój całej kariery zawodowej. Dlatego warto zdecydować się na studia, która zapewnią nam więcej niż sam dyplom Uczelnia powinna ułatwić zdobycie kwalifikacji i doświadczeń cennych z perspektywy pracodawców.

W miesiącach wakacyjnych tysiące przyszłych studentów stoi przed wyborem szkoły wyższej. Decyzja ta może mieć wpływ na rozwój całej kariery zawodowej. Dlatego warto zdecydować się na studia, która zapewnią nam więcej niż sam dyplom Uczelnia powinna ułatwić zdobycie kwalifikacji i doświadczeń cennych z perspektywy pracodawców.

Czas studiów to nie tylko nauka. Pracodawcy zatrudniając studentów i absolwentów zwracają uwagę przede wszystkim, jaką wiedzą praktyczną obok tej merytorycznej mogą się pochwalić kandydaci.

"Cenione są praktyki i staże, udział w dodatkowych projektach, potwierdzone umiejętności organizacyjne, biegła znajomość języków obcych. Ważna jest także proaktywna postawa, o której świadczy zaangażowanie w inicjatywy z obszaru wolontariatu czy nawet zainteresowań takich jak sport. To czym będziemy mogli pochwalić się przed przyszłym pracodawcą zależy w głównej mierze od nas samych - ale uczelnia może znacznie ułatwić nam zdobycie atutów do cv" - zauważa Natalia Wyrwińska, lider zespołu Antal IT Services.

Konsultanci Antal International wskazali szereg elementów, które w znacznej mierze pokazują czy uczelnia dba o zwiększenie szans swoich absolwentów na rynku pracy. Warto przeanalizować wybrane szkoły pod kątem spełnienia tych kryteriów, zanim zdecydujemy się na zainwestowanie swojego czasu i często pieniędzy w dalszą edukację.

Staże i praktyki

Staże i praktyki to pierwsza rzecz, o którą zapyta przyszły pracodawca. Zaprezentowanie ciekawych praktyk w cv z pewnością zaprocentuje, dlatego warto upewnić się, że uczelniane biuro karier współpracuje z firmami w tym zakresie. Niektóre uczelnie wprowadzają nawet pełne programy edukacyjne, dzięki którym część absolwentów ma zagwarantowaną pracę np. w lokalnie największych firmach.

"Szukając informacji o stażach oferowanych przez uczelnię zwróćmy uwagę ile ofert pracy jest dostępnych na stronie internetowej - jeśli jest ich tylko kilka szansa, że znajdziemy się w gronie nielicznych wybrańców jest niewielka. Dowiedzmy się także więcej o firmach, które ogłaszają zapotrzebowanie na stażystów - czy są cenione na rynku, jakie są opinie o ich programach stażowych" - radzi Natalia Wyrwińska, lider zespołu Antal IT Services.

Współpraca międzynarodowa

Ważnym atutem młodego kandydata, szczególnie w firmach międzynarodowych będzie zdobycie doświadczenia w innych krajach. Obecnie większość szkół prowadzi wymiany w ramach programu Socrates-Erasmus czy wspólpracy partnerskiej z uczelnią zagraniczną. Coraz częsciej wdrażane są też inicjatywy o charakterze bardziej zawodowym, jak np. Leonardo da Vinci. Warto sprawdzić, na jak dużą skalę prowadzone są tego typu działania w wybranej uczelni.

"Pracownicy na stanowiskach brand managerów, marketing managerów czy w obszarze sprzedaży często wcześniej mieli okazję uczyć się i pracować za granicą. Te doświadczenia pozwoliły im lepiej poznać język, a także zdobyć łatwość pracy w międzynarodowym i międzykulturowym środowisku. Ten element często decydował o ich sukcesie w pierwszym projekcie rekrutacyjnym" - podkreśla Agnieszka Niebutkowska, konsultantka Antal Sales & Marketing.

Koła zainteresowań

Na niektórych kierunkach studenci już na pierwszych latach na własną rękę podejmują pracę. Jednak część programów nauczania jest na tyle napięta, że uniemożliwia równoległe zdobywanie doświadczeń zawodowych. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy działalność w różnego rodzaju kołach naukowych i organizacjach studenckich, które umożliwą udział w ciekawych projektach mniej angażujących czasowo niż stała praca.

"Dowiedzmy się wcześniej czy na uczelni funkcjonują koła naukowe i organizacje. Warto o nich więcej poczytać, dowiedzieć się, jakie projekty prowadzą. Skontaktujmy się z ich członkami - wiele kół jedynie figuruje na stronach uczelni, choć ich działalność ogranicza się do minimum" - ostrzega Natalia Wyrwińska, lider zespołu Antal IT Services.

Prestiż uczelni

Dobra uczelnia współpracuje aktywnie z biznesem jednak jej kluczową rolą jest kształcenie. Konieczne jest, aby sprawdzić czy wiedza, którą otrzymamy w danej instytucji będzie rzetelna.

"Nie zapomnijmy o sprawdzeniu, jacy wykładowcy prowadzą zajęcia, jak uczelnia jest postrzegana w rankingach. Coraz więcej szkół monitoruje losy absolwentów - są to cenne informacje, które powiedzą nam, jak radzą sobie nasi poprzednicy na rynku pracy" - przypomina Agnieszka Niebutkowska, konsultantka Antal Sales & Marketing.

Źródło: Antal International

Udostępnij artykuł: