Chiński Nowy Rok: Czy w Roku Małpy chińskie rynki dostaną bzika?

Finanse i gospodarka

Raport specjalny Colina Cieszynskiego, CFA, CMT, Analityka rynków w CMC Markets Kanada.

Raport specjalny Colina Cieszynskiego, CFA, CMT, Analityka rynków w CMC Markets Kanada.

27 styczeń 2016: W okresie bliskim rozpoczęcia Chińskiego Nowego Roku Colin Cieszynski przedstawia jak globalne rynki akcji zachowywały się przed końcem bieżącego roku i analizuje historczne stopy zwrotu „małpich” lat. W tym raporcie Colin zwraca uwagę na:

  • Zachowanie rynku w latach Kozy

  • Ruchy rynków w poprzednich latach Małpy

  • Perspektywy Roku Małpy

Stopy zwrotu

Gong Hei Fat Choi! Chiński kalendarz księżycowy działa w 12 letnich cyklach, gdzie każdy rok przyjmuje nazwę jednego ze zwierząt z chińskiego zodiaku. Pomimo, że daty rozpoczęcia poszczególnych lat nie są identyczne to, na potrzeby niniejszej analizy traktuję 31 stycznia jako początek każdego roku.

Rok Kozy dobiega końca. Historycznie te okresy były dobre dla rynków akcji, ale ostatni rok był najgorszym dla indeksu Hang Seng od 1960 roku, i dla S&P 500 od lat trzydziestych. Zbliżamy się jednak do Roku Małpy. Historycznie Rok Małpy dawał mieszany obraz – w zależności od klasy aktywów.

Jak wygląda porównanie mijającego roku z innymi latami Kozy?

Był to najgorszy Rok Kozy w ostatnich 50 latach. Pięć indeksów akcyjnych i indeks surowców, które są przeze mnie monitorowane zanotowały spadki. Dodatkowo cztery na sześć rynków spadło o ponad 10%. Był to też pierwszy Rok Kozy dla S&P500 od 1932 i dna wielkiego kryzysu z ujemną stopą zwrotu.

Lata Kozy były historycznie bardzo dobre dla Hang Seng, ale mijający był najgorszym od ponad 50 lat. Nawet 16% wzrost do najwyższego poziomu indeksu w ostatnich 52 tygodniach był o znacznie mniejszym zakresie niż w poprzednich latach Kozy.

Surowce miały również bardzo trudny rok, co wpłynęło na rynki mocno zależne od kondycji tego sektora, takie jak Kanada i Australia oraz w mniejszym stopniu, ale również istotnie na Wielką Brytanię.

Historycznie, w latach Małpy akcje rosły

Typowy Rok Małpy był rewelacyjny dla akcji, ale już mniej korzystny dla rynków surowcowych. Szczególnie dobrze radził sobie indeks Hang Seng ze wzrostami powyżej 70% w latach 1969 i 1981. Jednakże w ostatnim Roku Małpy - 2005 - zanotował znikomy wzrost.

Lata Małpy były też dobre dla akcji w Wielkiej Brytanii i Australii, ze średnią wzrostów ponad 10%. Rynki amerykańskie rosły średnio o 5%.

Czy doświadczymy małpich figli?

Kończący się Rok Kozy to była „dzika jazda” na chińskich rynkach. Solidne wiosenne wzrosty zamieniły się w olbrzymie spadki kontynuowane w styczniu.

Na razie, wysoka zmienność chińskich akcji nie wpłynęła na realną gospodarkę i tak długo jak nie będzie to miało miejsca można oczekiwać stabilizacji notowań. Interesującym jest, że ostatni zniżkowy Rok Kozy był w 1968 roku, kiedy to akcje spadły o 15,3%, ale po nim nastał Rok Małpy ze wzrostem o 72,4%.

Czy i tym razem historia się powtórzy? Być może nie w takim zakresie, ale nadchodzący rok może przynieść znaczące odbicie chińskich akcji.

Źródło: CMC Markets Kanada

Udostępnij artykuł: