Chiny i Rosja uciekają od dolara

Gospodarka

Według wydawanej w Hongkongu gazety South China Morning Post grupa banków, pod kierownictwem Gazprombanku oraz China International Capital Corporation będzie odpowiedzialna za emisję obligacji rządu rosyjskiego, nominowanych w juanach.

Według wydawanej w Hongkongu gazety South China Morning Post grupa banków, pod kierownictwem Gazprombanku oraz China International Capital Corporation będzie odpowiedzialna za emisję obligacji rządu rosyjskiego, nominowanych w juanach.

#WitoldGadomski: Rosja wyemituje obligacje nominowane w juanach. To pierwsza emisja długu państwowego Rosji w walucie chińskiej #ChinyRosja #RubelJuan #ObligacjeRosyjskie

Są jeszcze pewne szczegóły techniczne do uzgodnienia, ale emisja nastąpi jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego.Byłaby to pierwsza w historii emisja długu państwowego Rosji w walucie chińskiej. Obligacje mają być notowane na moskiewskiej giełdzie.Rosyjski dług państwowy jest oceniany jako inwestycyjny przez wszystkie trzy międzynarodowe agencje ratingowe, Fitch, S&P Global Ratings i Moody's, co oznacza, że ​​stwarza stosunkowo niskie ryzyko niewypłacalności.Inwestorzy zagraniczni posiadają obecnie nieco ponad 2 bln rubli (30,2 mld USD) długu wyemitowanego przez rosyjskie Ministerstwo Finansów. Nie kupują jednak rublowych papierów dłużnych, a jedynie takie, które są nominowane w walutach zagranicznych, między innymi w euro.

Rosja przyciąga chiński kapitał

W 2018 roku władze chińskie wprowadziły program Renminbi Qualified Domestic Institutional Investors, który umożliwia  chińskim inwestorom kupowanie produktów finansowych nominowanych w juanach na rynkach zagranicznych.Emisja rosyjskich obligacji juanowych jest pośrednio wynikiem tego programu. Ma przyciągnąć do Rosji chiński kapitał.Ale głównym celem operacji będzie dalsze uniezależnienie obu krajów od amerykańskiego dolara. Oba kraje chcą zmniejszyć zależność od waluty amerykańskiej, ponieważ Waszyngton wykorzystuje dostęp do globalnego systemu płatności w dolarach amerykańskich jako broni do karania państw i osób fizycznych za łamanie amerykańskiego prawa.

Rozliczenia w rublach i juanach

Aby zmniejszyć zależność od dolara amerykańskiego, Moskwa i Pekin rozmawiają o ustanowieniu nowego systemu bezpośrednich rozliczeń płatności w rublach, choć projekt ten ma opóźnienia.Według rosyjskiego Ministerstwa Finansów w handlu dwustronnym około 14% płatności jest już przeprowadzanych w juanie, a około 7 − 8 % w rublach.Chiny są największym partnerem handlowym Rosji, podczas gdy Rosja jest największym dostawcą ropy naftowej do Chin.Centralny Bank Rosji stopniowo zastępuje aktywa nominowane w dolarach amerykańskich aktywami w juanach. W ubiegłym roku sprzedał papiery dolarowe  wartości ponad 100 mld USD, zaś kupił nominowane w juanach wartości ponad 44 mld USD. Już obecnie 15% rezerw  walutowych Rosji nominowanych jest  juanach.Niedawno jednak przedstawiciele Banku Centralnego Rosji i moskiewskiej giełdy wyrazili niepokój z powodu powolnych postępów w pogłębianiu powiązań rynku finansowego z Chinami, pomimo retoryki obu rządów.
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: