Chmura hybrydowa Onetu dostępna dla polskich firm. Nowa realizacja VMware

Finanse i gospodarka

Od początku kwietnia polskie firmy mają szansę korzystać z mocy obliczeniowej największych światowych gigantów - na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach i elastycznych zasadach. Onet rozpoczął sprzedaż usługi chmury hybrydowej dla biznesu.

Od początku kwietnia polskie firmy mają szansę korzystać z mocy obliczeniowej największych światowych gigantów - na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach i elastycznych zasadach. Onet rozpoczął sprzedaż usługi chmury hybrydowej dla biznesu.

Funkcjonowanie chmury hybrydowej oparte zostało na rozwiązaniach informatycznych VMware. To nie pierwszy produkt Onetu dla świata biznesu bazujący na oprogramowaniu tej firmy. Wdrożona rok wcześniej usługa chmury publicznej Onet.Cloud również wykorzystuje software stworzony przez Vmware, dzięki czemu możliwe jest zachowanie między innymi najwyższego poziomu kompatybilności i bezpieczeństwa tych usług.

Dlaczego chmura hybrydowa? Budowa własnej, samowystarczalnej struktury informatycznej (private cloud), przy dzisiejszym zaawansowaniu technologicznym i wyśrubowanych wymogach bezpieczeństwa, opłaci się głównie tym, którzy od początku planowali ogromne nakłady na rozwój IT lub... są do tego zmuszeni wymogami prawnymi. W pozostałych przypadkach inwestycja w rozbudowaną strukturę IT może nie zwrócić się nigdy. Paradoksalnie, nawet najbardziej zaawansowana technologicznie i posiadająca wszelkie zabezpieczenia prywatna chmura korporacyjna nie daje pełnej gwarancji ciągłości procesów biznesowych. Wbrew obiegowym opiniom, zagrożenie dla stabilnego funkcjonowania zduplikowanych serwerowni może wystąpić nie tylko w przypadku wojny, kataklizmu czy zmasowanego ataku terrorystycznego. Często zakładamy, że zdarza się tylko jedna awaria lub jedno wydarzenie w tym samym momencie - podkreślił Wojciech Ehrenfeld z Onetu. Tymczasem wystarczy, aby do awarii w jednym z ośrodków doszło w chwili maksymalnego obciążenia serwerów - i stabilność całego systemu może być zagrożona.

Ryzyka innej natury niesie ze sobą całkowite przeniesienie procesów informatycznych firmy do chmury publicznej. Przede wszystkim, wiele przedsiębiorstw przy wyborze dostawcy kieruje się przede wszystkim ceną. Tymczasem providerzy oferujący atrakcyjny hosting z szeregiem dodatkowych narzędzi w przystępnej cenie siłą rzeczy muszą na czymś oszczędzać - i z reguły "tym czymś" jest bezpieczeństwo. Zresztą nawet sprawdzeni dostawcy IT nie gwarantują stuprocentowego pokrycia korzyści utraconych przez klienta w przypadku awarii:

- Żaden dostawca nie gwarantuje przejęcia utraty korzyści przedsiębiorstwa, które mu zaufało. Nie można oczekiwać tego, (...) że provider w ramach tych pieniędzy przejmie pełną odpowiedzialność z tytułu utraconych korzyści na poziomie milionów czy nawet miliardów złotych - zaznaczył Wojciech Ehrenfeld.

Chmura hybrydowa łączy ze sobą zalety dwóch powyższych rozwiązań. Przedsiębiorstwo w pierwszej kolejności korzysta z własnej struktury IT, równocześnie wykorzystując zewnętrzną chmurę publiczną do realizacji części swoich procesów. Rozwiązanie to pozwala na radykalne obniżenie kosztów; płaci się jedynie za faktycznie wykorzystaną moc obliczeniową, a nie - jak w przypadku chmury publicznej - za wyznaczony odgórnie limit, nierzadko niewykorzystywany przez całe miesiące. Chmura hybrydowa może być też szansą dla tych wszystkich firm, które z uwagi na wymogi prawne lub własne zasady ostrożnościowe nie mogą pozwolić sobie na przeniesienie całości danych do zewnętrznego dostawcy. Najlepszym przykładem wykorzystania chmury hybrydowej jest... sam Onet, korzystający z ułamkowej części mocy obliczeniowej serwerów internetowego giganta Amazon.com. Na co dzień zewnętrzne zasoby stanowią dla Onetu głównie rezerwy mocy, jednak w sytuacji kryzysowej wykorzystanie serwerów Amazona wzrosnąć może nawet kilkukrotnie.

140422.vmware.01.400x300140422.vmware.02.400x300

 

Karol Jerzy Mórawski

Udostępnij artykuł: