Ciepło kominka nie tylko dla posiadaczy domów

Finanse i gospodarka

Dom z kominkiem to marzenie wielu. Ale nie każdego stać na dom, nie każdy też jest zainteresowany obowiązkami związanymi z utrzymywaniem domu jednorodzinnego. Ale z uroków paleniska korzystać można także w mieszkaniu - Home Broker prezentuje przykłady mieszkań z kominkiem zlokalizowanych nawet w centrach miast.

Dom z kominkiem to marzenie wielu. Ale nie każdego stać na dom, nie każdy też jest zainteresowany obowiązkami związanymi z utrzymywaniem domu jednorodzinnego. Ale z uroków paleniska korzystać można także w mieszkaniu - Home Broker prezentuje przykłady mieszkań z kominkiem zlokalizowanych nawet w centrach miast.

Kominek w domu jednorodzinnym to popularne rozwiązanie. Z jednej strony jest to dodatkowe źródło ciepła, z drugiej zaś trzask palonego drewna i migotanie płomieni nadają pomieszczeniom unikalnego nastroju, którego nie da się powtórzyć w inny sposób. Dużo trudniej o taką atrakcję gdy ktoś nie chce lub nie może zamieszkać w domu, a w bloku.

Montaż kominka w budynku wielorodzinnym jest możliwy jeśli spełni się kilka warunków. Z jednej strony ograniczają nas bowiem przepisy, a z drugiej nie wolno zapominać o tym, że prawdopodobnie niezbędna będzie zgoda wspólnoty mieszkaniowej. Przy instalacji kominkowej kluczową sprawą jest bezpieczeństwo, chodzi o uniknięcie pożaru oraz zatrucia tlenkiem węgla (czadem).

Własne palenisko w mieszkaniu

W wielu miastach można znaleźć mieszkania na sprzedaż już z wykonaną instalacją kominkową. Na przykład w ofercie Home Broker jest 76-metrowe mieszkanie w Gdańsku (Oliwa) w niewysokim (jednopiętrowym) bloku mieszkalnym z 1970 r., w którym kominek spełnia funkcję dodatkowego źródła ciepła. Ale kominki montowane są także w nowym budownictwie. Do kupienia jest np. ciekawe mieszkanie na gdańskim osiedlu Łostowice. 69-metrowy lokal (kosztuje prawie 500 tys. zł) ma podwyższony sufit i został zaprojektowany przez architekta wnętrz. W wystrój salonu wkomponowano kominek. Mieszkania z kominkiem nie muszą być jednak drogie. Na przykład za mniej niż 300 tys. zł można w Gdańsku kupić 63 mkw. trzypokojową nieruchomość w budynku z 2006 r., którą wyposażono w kominek.

We Wrocławiu (dzielnica Krzyki) z kolei dostępne jest mieszkanie w kamienicy z początku XX wieku, które oprócz dwóch pokoi i garderoby oferuje atrakcję w postaci działającego kominka. Za niespełna 40-metrowy lokal trzeba zapłacić 175 tys. zł. Z kolei na czteropokojowe mieszkanie z kominkiem na Fabrycznej należy przygotować 470 tys. zł.

Kominek w centrum stolicy

Spory wybór mieszkań z kominkiem jest także w Warszawie, gdzie taką nieruchomość kupić można w różnych dzielnicach. Na Wawrze na nabywców czeka 113-metrowy lokal w jednopiętrowym domu wielorodzinnym. To wyróżniająca się oferta, bo mieszkanie ma garderobę dla każdej z trzech sypialni, jest też spiżarnia, a gdy dodamy do tego kominek, to można poczuć się jak w domu, a wystarczy wydać nieco ponad pół miliona złotych.

Inne duże mieszkanie z kominkiem znajdziemy na Mokotowie. To lokal w przedwojennej kamienicy z pięcioma pokojami, dwiema piwnicami i dwoma garażami o łącznej powierzchni mieszkalnej przekraczającej 120 mkw., za który obecni właściciele żądają 1,45 mln zł. Są jednak i oferty mieszkań mniejszych, o powierzchni 60-70 mkw. Jedno przykładowe znajduje się na Pradze Południe, a drugie w samym Śródmieściu. W obu kominek jest dodatkowym źródłem ciepła, a potencjalni nabywcy muszą przygotować się na wydatek rzędu 450-550 tys. złotych.

Kwota dopłaty w ramach MdM w zależności od liczby dzieci
141221.doplaty.600

Zaprezentowane przez Home Broker kilka mieszkań z kominkiem to przykłady pokazujące, że przy zakupie mieszkania warto zrzucić standardowe ograniczenia. Można mieć mieszkanie z widokiem na las lub z tarasem, a gdy komuś zamarzy się w bloku kominek, to i takie rozwiązanie jest możliwe.

Marcin Krasoń
Home Broker

Udostępnij artykuł: