Ciklum zainwestuje w Trójmieście

Finanse i gospodarka

Jedna z największych firm IT z centralą na Ukrainie podjęła decyzję o otwarciu swojego oddziału w Trójmieście. Ciklum jest piątą co do wielkości firmą wśród największych ukraińskich graczy w branży IT. Posiada 15 oddziałów na całym świecie, w tym m.in. na Ukrainie, Białorusi oraz w Danii, Szwecji,  Izraelu czy Stanach Zjednoczonych. Do końca 2016 roku planuje zatrudnić 130 osób.

W Trójmieście powstaje oddział firmy informatycznej Ciklum, w którym do końca 2016 roku zostanie zatrudnionych 130 osób. Ciklum to globalna firma ze skandynawskimi korzeniami, której główna siedziba znajduje się na Ukrainie. Firma od ponad 13 lat z sukcesem świadczy usługi  outsourcingowe w branży IT. Posiada 15 oddziałów w tym m.in. na Ukrainie, Białorusi oraz w Danii, Szwecji,  Izraelu czy Stanach Zjednoczonych.

Ciklum, na zlecenie klientów, buduje i szkoli zespoły programistyczne, opracowuje rozwiązania dla biznesu i świadczy usługi doradztwa biznesowego. Firma specjalizuje się w obsłudze takich branż jak agencje cyfrowe, finanse i bankowość, gry i rozrywka, wysokie technologie, media i wydawnictwa oraz turystyka. Dla dużych, innowacyjnych i znanych firm, Ciklum zrekrutowała oraz przeszkoliła ponad 2 500 programistów w 9 miejscach w Europie Wschodniej i Azji. W procesach rekrutacji przeprowadzonych przez Ciklum wzięło udział około 40.000 specjalistów IT z całego świata. W efekcie współpracy biznesowej 25-u klientów firmy weszło na giełdę.

W centrach rozwoju firmy Ciklum działa ponad 200 zespołów, które obsługują klientów z 31 krajów. Kolejnym etapem rozwoju jest Polska.  W Trójmieście zamierzamy wspierać naszych regionalnych klientów i będziemy zatrudniać pracowników tworzących w tych samych technologiach, których używamy w pozostałych ośrodkach produkcyjnych: PHP,.Net, Java, Mobile technologies, QA practices. – mówi  Alexander Yakovlev – Manager gdańskiego oddziału Ciklum. Wprowadziliśmy  na Ukrainie i Białorusi unikalny model biznesowy, alternatywny do stosowanego tradycyjnie w firmach tego typu. Płaska struktura organizacyjna umożliwia bezpośrednią komunikację pomiędzy zespołami a klientami, co wspiera budowanie zaufania i odpowiedzialność po obu stronach. Sprawdzone zasady  wdraża się w każdym centrum produkcyjnym otwieranym w kolejnych krajach i Trójmiasto nie będzie tu wyjątkiem dodaje Alexander Yakovlev – Manager gdańskiego oddziału Ciklum

Na Ukrainie Ciklum zatrudnia w 7 oddziałach ponad 2.200 pracowników. Daje to 5 miejsce wśród 25 największych ukraińskich firm z branży IT. Dwa razy z rzędu, w 2010 i 2011 roku firma została uznana za najlepszego dużego Pracodawcę IT na Ukrainie – wg badania rynku przeprowadzanego corocznie przez Stowarzyszenie Ukraińskich Programistów (DOU). Najwyższe oceny uzyskała za warunki i środowisko pracy – (źródło http://dou.ua/).

Nasz region od dłuższego czasu angażował się aktywnie poszukując ukraińskich inwestorów oraz wspierając ukraińskich pracowników w wejściu na pomorski rynek pracy. Inwestycja firmy Ciklum jest potwierdzeniem, że działania Invest in Pomerania, przynoszą zamierzone efekty. Jestem również przekonany, że inwestycja Ciklum będzie miała swój istotny wkład w  prężnie rozwijający się rynek IT na Pomorzu i wzbogaci go o kolejne ciekawe projekty. Dzięki takim firmom nasi specjaliści mogą się rozwijać i nabywać nowe kompetencje, co bezpośrednio przyczynia się do podwyższenia atrakcyjności pracowników naszego regionalnego rynku pracy – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Pojawienie się ukraińskiej firmy Ciklum w Trójmieście to dowód na nowy  trend na pomorskim rynku inwestycji zagranicznych. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie Pomorzem firm informatycznych zza naszej wschodniej granicy. Już od dłuższego czasu kierunek wschodni jest dla nas istotnym terenem działań – podsumowuje Anton Koval pochodzący z Ukrainy, Project Manager w Invest In Pomerania.

Maria Muszyńska

Udostępnij artykuł: