Citi Handlowy: inflacja CPI może przejściowo przekroczyć 5 proc. w tym roku

Gospodarka

Inflacja CPI może przejściowo przekroczyć 5 proc. w niektórych miesiącach 2021 roku - wskazali w raporcie miesięcznym ekonomiści banku Citi Handlowy.

Główna siedziba banku Citi Handlowy
Główna siedziba banku Citi Handlowy (fot. Citi Handlowy)

Inflacja CPI może przejściowo przekroczyć 5 proc. w niektórych miesiącach 2021 roku - wskazali w raporcie miesięcznym ekonomiści banku Citi Handlowy.

Nasza zaktualizowana prognoza zakłada, że inflacja może przejściowo przekroczyć 5 proc. w niektórych miesiącach 2021 roku, między innymi w związku z oczekiwanym popandemicznym dostosowaniem cen (usługi turystyczne, gastronomia, odzież).

"Efekty te będą przejściowe, ale będzie im towarzyszyć trwalsze nasilenie presji popytowej" - napisali ekonomiści Citi Handlowy.

Z raportu wynika, że ekonomiści banku prognozują, że średnioroczna inflacja CPI w 2021 r. osiągnie poziom 4,3 proc. i 5,2 proc. w ujęciu rdr w grudniu.

Prognoza Citi jest wyższa od ostatniego konsensusu przygotowanego przez PAP Biznes (z 10 maja), wtedy mediana prognoz ekonomistów wskazywała, że średnioroczna inflacja CPI w 2021 r. wyniesie 3,8 proc., a w grudniu 4,3 proc.

Czytaj także: Wzrost cen w Polsce nie hamuje, GUS: inflacja wyniosła 4,3 proc. rdr w kwietniu >>>

Według danych GUS opublikowanych 14 maja, inflacja w kwietniu wyniosła 4,3 proc. rdr i 0,8 proc. mdm. W marcu wskaźnik wyniósł odpowiednio 3,2 proc. i 1,0 proc.

"Poziom inflacji jest nie tylko efektem czynników pozostających poza kontrolą władz monetarnych"

Analitycy Citi wskazali, że obecny poziom inflacji jest nie tylko efektem czynników pozostających poza kontrolą władz monetarnych.

"Świadczy o tym choćby fakt, że inflacja bazowa po wyeliminowaniu wpływu cen administrowanych wyniosła 4,3 proc. i była wyższa od CPI. Również inflacja bazowa po wyłączeniu żywności i energii wyniosła 3,9 proc. , a więc utrzymała się blisko wskaźnika CPI" - napisali.

Czytaj także: Łukasz Hardt z RPP: nie możemy walczyć z inflacją silnym podnoszeniem stóp procentowych >>>

W ich opinii, w 2022 r. wskaźnik powinien obniżyć się ze względu na niski efekt bazy statystycznej, przy czym pozostanie na podwyższonym poziomie. Jak wskazali, większość ryzyk dla prognozy stoi po stronie wyższych od przewidywanych wyników.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: