Citi Handlowy: tarcza antyinflacyjna przejściowo obniży CPI, będą dalsze podwyżki stóp procentowych

Gospodarka

Rządowy plan antyinflacyjny przejściowo obniży inflację w I kw. 2022 r., ale Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie kontynuować zacieśnianie i może podnieść stopy o 50 pb w grudniu br., oceniają analitycy Banku Citi Handlowy.

Główna siedziba banku Citi Handlowy
Główna siedziba banku Citi Handlowy (fot. Citi Handlowy)

Rządowy plan antyinflacyjny przejściowo obniży inflację w I kw. 2022 r., ale Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie kontynuować zacieśnianie i może podnieść stopy o 50 pb w grudniu br., oceniają analitycy Banku Citi Handlowy.

Rządowy plan antyinflacyjny jedynie przejściowo obniży inflację zasadniczą w I kw. 2022.

"Będzie on również wspierał konsumpcję prywatną, natomiast inflacja netto prawdopodobnie pozostanie na wysokim poziomie. W związku z tym oczekujemy, że RPP będzie kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej, prawdopodobnie o 50 pb w grudniu" - czytamy w komentarzu banku.

Czytaj także: Santander: tarcza antyinflacyjna może neutralizować wpływ podwyżek stóp procentowych i w dłuższym horyzoncie nasilać presję inflacyjną >>>

Ekonomiści spodziewają się, że stopa referencyjna wyniesie 2,75% 2022 roku.

"Naszym zdaniem, obniżenie podatków od energii będzie tymczasowe i powinno jedynie obniżyć szczyt inflacji. Tymczasem średnioroczna inflacja nadal będzie wyniesie około 5,5%, a działania rządu nie będą miały wpływu na inflację bazową" - czytamy dalej.

Czytaj także: ING: tarcza antyinflacyjna obniży szczyt inflacji w I kw. 2022 roku, ale podwyższy wskaźnik w II-IV kw. >>>

Założenia tarczy antyinflacyjnej

Dziś rząd zapowiedział wprowadzenie pakietu antyinflacyjnego, który ma zamortyzować wzrost inflacji. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki pakiet obejmie m.in. pięciomiesięczną obniżkę akcyzy na paliwa, zwolnienie paliw z podatku od sprzedaży detalicznej oraz z opłaty emisyjnej, trzymiesięczną obniżkę podatku VAT na gaz ziemny do 8% z 23% i zniesienie akcyzy na energię elektryczną. Planowane jest także wprowadzenie dodatku kompensacyjnego, który ma zrekompensować wzrost cen na artykuły żywnościowe.  

Czytaj także: Tarcza antyinflacyjna: rząd obniży akcyzę na paliwo oraz stawki VAT na energię elektryczną i gaz, będą dopłaty do żywności >>>

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: