Co ciekawego dzieje się na rynku wynajmu mieszkań?

Finanse i gospodarka

Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest obecnie stabilna. Średnie ceny wynajmu mieszkania w ostatnim czasie nie uległy zmianie. Są one bardzo podobne do cen z lat ubiegłych. W najbliższej przyszłości na rynku nieruchomości nie spodziewamy się znaczących zmian. Niezmiennie największym powodzeniem cieszą się mieszkania do 50 m2, typu kawalerki lub mieszkania 2-pokojowe. W przypadku tych lokali utrzymują się stałe stawki najmu.

Najwięcej za wynajem takiego mieszkania zapłacimy w dużych aglomeracjach miejskich. Najdroższa pod względem cen wynajmu jest Warszawa, tuż za nią Wrocław. Wysokie stawki widoczne są także w Krakowie oraz Poznaniu. Z punktu widzenia inwestorów najłatwiej w tych miastach będzie wynająć lokal. Z uwagi na duży popyt na mieszkania o małym metrażu obecnie cena ich wynajmu w niektórych miastach często bywa wyższa niż w latach poprzednich. Oczywiście zasadnicze znaczenie odgrywa tutaj dobra lokalizacja, funkcjonalny rozkład mieszkania, dogodna komunikacja z pozostałą częścią miasta, standard wykończenia mieszkania oraz niskie koszty utrzymania – opowiada Dariusz Wilczewski Prezes Zarządu Spółki Dolnośląskie Inwestycje. Mieszkanie ładnie i estetycznie wykończone będzie nam z pewnością łatwiej oraz szybciej wynająć, a także przy okazji uzyskać z najmu większe korzyści. Mniejszym powodzeniem natomiast cieszą się mieszkania kilkupokojowe, w tym przypadku ceny wynajmu w ostatnich latach są niższe (wyjątkiem pozostaje Warszawa, gdzie stawki najmu ciągle rosną). Może zdarzyć się tak, że w najbliższych latach duże mieszkanie będzie jeszcze trudniej wynająć, dlatego też ich ceny transakcyjne mogą jeszcze ulec obniżeniu.

W oczekiwaniu na studentów

Warto podkreślić, że są miesiące, w których rynek najmu zaczyna się ożywiać, sytuacja ta jest widoczna głównie w dużych miastach akademickich takich jak Wrocław, Warszawa, Kraków, Poznań, w których przeważającą część wynajmujących stanowią studenci. Dlatego też co roku w miesiącach sierpień-wrzesień ceny najmu mieszkań rosną (nawet o 200 zł za miesiąc wynajmu). Poza studentami znaczną część najemców stanowią single, młode małżeństwa, a także coraz częściej przybywający do Polski obcokrajowcy – stwierdza Dariusz Wilczewski. W miastach akademickich powstają różnego rodzaju inwestycje, które nastawione są na młodego najemcę, jeszcze studiującego lub wkraczającego na rynek pracy.

130815.wynajem.01.300x

Takim przykładem mogą być np. wrocławskie mikroapartamenty, które mają stanowić alternatywę na rynku wynajmu w odniesieniu do wynajmowanych prywatnie mieszkań czy akademików. W ostatnim czasie popularny stał się także wynajem mieszkań krótkoterminowy, popularny głównie w dużych miastach, gdzie znaczącą część z osób wynajmujących stanowią turyści. Z tej opcji także bardzo chętnie korzystają duże firmy, które chcą zapewnić lokum swoim pracownikom. Propozycja wynajmu mieszkań na dni lub doby jest opcją konkurencyjną dla hoteli, hosteli, aparthoteli czy pensjonatów.  Jest to także skuteczny sposób na uzyskanie przychodu z mieszkania w okresie np. wakacyjnym, po zakończeniu umowy ze studentami. Warto podkreślić także fakt, że najem krótkoterminowy może przynieść nam wyższy dochód w skali miesiąca niż standardowy, długoterminowy.

Gdzie i za ile można dziś wynająć?

Najwięcej za wynajem mieszkania będziemy musieli zapłacić w Warszawie, jest to miasto w którym rozwinięty jest zarówno rynek pracy oraz jest to jedno z największych miast akademickich. Za mieszkanie 1-pokojowe będziemy musieli zapłacić średnio 1.580,00 zł, koszt wynajęcia mieszkania 2-pokojowego wynosi około 2.300,00 zł, natomiast za mieszkanie 3-pokojowe musimy liczyć się z wydatkiem nawet do 3.050,00 zł. Wysokie stawki kształtują się także we Wrocławiu, za kawalerkę będziemy musieli zapłacić około 1.200,00 zł, mieszkanie 2-pokojowe średnio 1.600,00 zł, natomiast mieszkanie 3-pokojowe około 2.000,00 zł. Podobne stawki jak we Wrocławiu kształtują się w Krakowie, za mieszkanie 1-pokojowe zapłacimy około 1.200,00 zł, mieszkanie 2-pokojowe około 1.600,00 zł, 3-pokojowe około 2.100,00 zł. Mniejsze koszty wynajmu kształtują się w Poznaniu, gdzie za kawalerkę zapłacimy około 1.100,00 zł, mieszkanie 2-pokojowe około 1.380,00 zł, natomiast mieszkanie 3-pokojowe około 1.800,00 zł. Są to duże miasta studenckie, rozwinięty jest tutaj rynek pracy, a także dostępnych jest wiele atrakcji turystycznych, dlatego też zauważalny jest duży popyt na wynajem mieszkań. Podsumowując można stwierdzić, że ceny wynajmu mieszkań są obecnie stabilne, a w najbliższej przyszłości mogą nieznacznie wzrosnąć (pierwszą różnicę zauważymy już na przełomie miesięcy sierpień-wrzesień) – komentuje Dariusz Wilczewski. Stałe stawki utrzymują głównie kawalerki oraz mniejsze mieszkania 2-pokojowe. Zauważyć można także, że koszty wynajęcia mieszkania 2-pokojowego i trzypokojowego często są podobne. Analiza ofert widocznych na portalach internetowych potwierdza, że najwyższe ceny wynajmu mieszkań są w centrach miast, lecz nie jest to jedyną regułą. Duże znaczenie ma także dogodna komunikacja z pozostałą częścią miasta, wyposażenie i funkcjonalność mieszkania. Mieszkania położone na obrzeżach miasta, pomimo tego, że są zdecydowanie tańsze, nie są atrakcyjną oferta dla większości wynajmujących.

130815.wynajem.02.400x

Źródło: Starter

Udostępnij artykuł: