Co dalej ze zmianami w OFE?

Mój plan emerytalny

Obecna sytuacja gospodarcza nie zmienia założeń przekształcenia OFE - napisało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Otwarte Fundusze Emerytalne - Napis OFE
OFE - Otwarte Fundusze Emerytalne (źródło: Adobe Stock)

Obecna sytuacja gospodarcza nie zmienia założeń przekształcenia OFE - napisało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

.@MFIPR_GOV_PL: obecna sytuacja gospodarcza nie zmienia założeń przekształcenia #OFE #emerytury

Resort ten prowadził w parlamencie prace nad zmianami w OFE.

"Obecna sytuacja gospodarcza nie ma wpływu na przyjęte założenia reformy OFE, pozostają one aktualne. Utrzymywanie wprowadzonego systemu (...) w perspektywie czasowej doprowadziłoby do faktycznej likwidacji OFE (suwak przesunąłby znaczną większość środków z mocy prawa do ZUS, jako że wielokrotnie więcej ubezpieczonych opuszcza system OFE w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, niż do niego przystępuje), a tym samym sprzedaży akcji będących w systemie OFE" - napisano.

Czytaj także: Ministerstwo Finansów: reforma w OFE zostanie wstrzymana >>>

Proces legislacyjny został zakończony

Według resortu proces legislacyjny ustawy o zmianie niektórych ustaw, w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, w zasadzie został zakończony.

Czytaj także: Koronawirus mocno uderzył w oszczędności Polaków w OFE >>>

"Oznacza to, że tekst ustawy nie może ewoluować. Dziś mamy formalną sytuację taką, że Senat podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy w całości. Sejm zatem może albo głosować w całości za przyjęciem uchwały Senatu albo za odrzuceniem uchwały Senatu" - napisano.

Niedawno resort finansów informował, że reforma OFE zostanie wstrzymana i przesunięta na dalszy okres. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: