Co piąty Polak nie wyjedzie na wakacje, bo go nie stać

Bez krawata

Sezon urlopowy w pełni. Część z nas już przebywa na wakacjach, inni dopiero zaczynają planować odpoczynek. Ci, którzy zaczęli oszczędzać już wcześniej na wymarzone wakacje nie powinni mieć problemów ze sfinansowaniem wyjazdu. Jak pokazują statystyki w Polsce istnieje jednak spora grupa osób, które decyzję o zakupie wycieczki podejmują w ostatniej chwili. Niejednokrotnie koszt planowanego urlopu przewyższa nasze możliwości finansowe.

Pieniądze w paszporcie na tle mapy
Fot. stock.adobe.com/Pio Si

Sezon urlopowy w pełni. Część z nas już przebywa na wakacjach, inni dopiero zaczynają planować odpoczynek. Ci, którzy zaczęli oszczędzać już wcześniej na wymarzone wakacje nie powinni mieć problemów ze sfinansowaniem wyjazdu. Jak pokazują statystyki w Polsce istnieje jednak spora grupa osób, które decyzję o zakupie wycieczki podejmują w ostatniej chwili. Niejednokrotnie koszt planowanego urlopu przewyższa nasze możliwości finansowe.

42 proc. Polaków ma problem z opłaceniem całkowitego kosztu wycieczki, a blisko co piąta osoba z powodu braku środków finansowych rozważa całkowitą rezygnację z wyjazdu #wakacje #turystyka

Z badań ekspertów wynika, że 42 proc. Polaków ma problem z opłaceniem całkowitego kosztu wycieczki, a blisko co piąta osoba z powodu braku środków finansowych rozważa całkowitą rezygnację z wyjazdu. Jak finansują wakacje Polacy i gdzie najczęściej spędzają urlop?

Wyjazd za pożyczkę?

W tym roku wakacyjny budżet polskiego turysty wyniesie średnio 4,3 tys. zł (badanie Holiday Barometr przeprowadzone przez Grupa Europ Assistance wraz z IPSOS).  Blisko 60 proc. Polaków ma już zaplanowany urlop, a przeciętna długość wypoczynku będzie wynosić 1,9 tygodnia. Jak pokazują statystyki Polacy na urlopie obawiają się przede wszystkim przekroczenia limitu wydatków (45 proc. wskazań). Ponadto 42 proc. osób ma problem ze sfinansowaniem wyjazdu na wakacje, a co piąty turysta z powodu braku gotówki rozważa całkowite zrezygnowanie z wyjazdu. Chociaż najczęstszym sposobem finansowania wakacyjnych podróży są oszczędności, istnieje spora grupa osób, które rozważają możliwość skorzystania z dodatkowych źródeł finansowania. Z badania przeprowadzonego przez pozyczkaportal.pl wynika, że blisko 34 proc. Polaków chce pożyczyć pieniądze na wakacje. Nie bez przyczyny na początku sezonu urlopowego rośnie zainteresowanie produktami pożyczkowymi, gdyż właśnie wtedy pojawia się najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert last minute, które mogą szybko zostać wyprzedane. Dlatego wiele osób z powodu chwilowego braku gotówki decyduje się zaciągnąć szybką pożyczkę, aby wykupić wycieczkę w atrakcyjnej cenie. Niewątpliwie na wzrost popularności wakacyjnych pożyczek ma wpływ także specjalna oferta przygotowana przez firmy pożyczkowe. Większość z nich w sezonie letnim wprowadza promocje i nowości do swojej oferty. Eksperci loando.pl szacują, że w okresie wakacyjnym przybywa 15 proc. pożyczkobiorców.
Infografika: Ilu Polaków nie wyjedzie na wakacje

Źródło: Solven

Na plażę najchętniej do Grecji

Znaczna część Polaków spędzi urlop w kraju – blisko 45 proc. badanych wybiera relaks pomiędzy Bałtykiem a Tatrami. Najpopularniejszym zagranicznym kierunkiem w tym roku, podobnie jak w ubiegłych sezonach, będzie Grecja. Równie chętnie wybierzemy się do Chorwacji, Włoch i Hiszpanii. Z roku na rok coraz częściej wybieramy też egzotyczne kraje takie jak Dominikana, Kenia czy Emiraty Arabskie. Ponad połowa ankietowanych Polaków deklaruje, że tegoroczny urlop spędzi na plażowaniu (55 proc.). Popularne jest także zwiedzanie miast, czyli tzw. city breaki (44proc.) oraz wakacje w domkach letniskowych w kraju (32 proc.). 6 proc. respondentów w ogóle nie planuje wyjeżdżać na wakacje w tym roku.- Polacy coraz chętniej spędzają urlop poza granicami kraju i przeznaczają więcej pieniędzy na organizację wyjazdu. Najczęściej opłacamy wyjazd wakacyjny z własnych oszczędności, jednak nie brakuje osób, które decyzję o urlopie odkładają na ostatnią chwilę. Jeśli nie chcemy rezygnować z wyjazdu z powodu niewystarczającej sumy pieniędzy, zaczynamy szukać najlepszych sposobów na dofinansowanie wypoczynku. Firmy pożyczkowe odnotowują w okresie letnim zwiększone zainteresowanie ofertą pożyczek wakacyjnych i przygotowują specjalne promocje dla klientów. Sięgając po dofinansowanie warto jednak wybierać sprawdzone i bezpieczne firmy oraz mieć na uwadze swoją sytuację finansową – komentuje Rafał Gibczyński, prezes zarządu Solven Finance.

Źródło: Informacja prasowa

   
Udostępnij artykuł: