Co rządowy plan pomocy kredytobiorcom oznacza dla banków?

Kredyty / Nieruchomości / Z rynku

Plan pomocy dla kredytobiorców, zaprezentowany w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego, wiąże się z dodatkowymi, sporymi kosztami dla sektora bankowego. Będę one jednak mniejsze niż wynikające z zamrożenia wskaźnika WIBOR, uważa analityk Erste Securities Łukasz Jańczak.

Szyld banku na budynku
Fot. stock.adobe.com/alswart

Plan pomocy dla kredytobiorców, zaprezentowany w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego, wiąże się z dodatkowymi, sporymi kosztami dla sektora bankowego. Będę one jednak mniejsze niż wynikające z zamrożenia wskaźnika WIBOR, uważa analityk Erste Securities Łukasz Jańczak.

WIG-Banki spada w poniedziałek przed południem o ok. 6 proc. po przedstawieniu przez premiera planu pomocy dla kredytobiorców.

"Dzisiejsze spadki banków nie powinny dziwić. Rynek zareagował negatywnie na informacje o utworzeniu nowego funduszu w wysokości 3,5 mld zł, środki te mają być zebrane z sektora, a to dosyć spora kwota. Mają też być dodatkowe wpłaty na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Tutaj były sygnały, że pojawią się zmiany, ale raczej myślano, że dotychczasowe 600 mln zł na jakiś czas wystarczy i dopiero wtedy sektor będzie ten fundusz dodatkowo zasilać. Jednorazowo banki będą musiały wyłożyć do końca przyszłego roku około 5 mld zł, to około 3 proc. wartości sektora" - powiedział analityk Erste Securities Łukasz Jańczak.

Czytaj także: Manipulacja WIBOR-em, czyli rozprawka o tym, jak cudowne recepty zwykle łączą się z trudnymi do oszacowania kosztami >>>

"Duża niewiadoma jest związana jest ze zmianą WIBORU, nie wiadomo de facto jaka to będzie zmiana. Gdyby się okazało się, że roczne zmniejszenie obciążeń kredytobiorców wyniesie 1 mld zł, to jest to około 3 proc. wartości rocznych zysków, zakładając że jest to koszt podatkowy" - dodał.

Mniejsze koszty niż w przypadku zamrożenia WIBOR-u

Zdaniem analityka przedstawione dzisiaj propozycje i tak są mniej kosztowne niż rozważane wcześniej pomysły zamrożenia wskaźnika WIBOR.

Dzisiejsze zmiany na pewno oznaczać będą mniejsze koszty niż tzw. mrożenie WIBOR-ów, które było wcześniej proponowane, bo myślę, że wówczas chodziło kwoty kilkunastu miliardów złotych.

"Łączne kwoty dzisiaj zaproponowane też będą widoczne" - powiedział Jańczak.

Rządowy plan pomocy dla kredytobiorców

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek, że rząd planuje wprowadzić dla kredytobiorców wakacje kredytowe w 2022 i 2023 r. łącznie dla 8 rat kredytowych.

Czytaj także: Premier przedstawił plan pomocy dla kredytobiorców: zastąpienie WIBOR inną stawką, nowy Fundusz Pomocowy w wysokości 3,5 mld zł i wakacje kredytowe >>>

Rząd chce utworzyć Fundusz Pomocowy w wysokości 3,5 mld zł, a środki miałyby pochodzić z sektora bankowego.

Rząd chce także, by banki przeznaczyły na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców dodatkowe 1,4 mld zł w 2022 r., 2 mld w 2023 r., a docelowo być może nawet 5 mld zł

Od 2023 roku rząd chce narzucić bankom posługiwanie się inną niż WIBOR stawką referencyjną, bardziej korzystną dla kredytobiorców. Rozwiązanie to, według prezentacji KPRM, ma spowodować spadek wysokości rat kredytobiorców w sumie o ok. 1 mld zł.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: