Co stanie się w Jackson Hole?

Komentarze ekspertów

Wczorajsze dane makroekonomiczne tylko potwierdziły trend umacniania się dolara względem euro. W rezultacie po wybiciu spowodowanym problemami w Chinach ślad pozostaje coraz mniejszy na tej parze. Dzisiaj odbywa się ważna konferencja w Jackson Hole. To na niej najprawdopodobniej poznamy wskazówki co do dalszych działań rezerwy federalnej, a tym samym ważny drogowskaz dla rynków walutowych.

Wczoraj w południe poznaliśmy dane na temat sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii według CBI. Wskaźnik ten wbrew oczekiwaniom wzrósł co spowodowało krótkotrwałe umocnienie funta wobec głównych walut. Ważniejsze dane publikowane były jednak popołudniu. O godzinie 14:30 poznaliśmy wyniki zamówień na dobra. Największą niespodzianką były dobra trwałego użytku, które zamiast symbolicznie spaść, jak prognozowali analitycy, wzrosły o 2%. W wyniku tej publikacji dolar umacniał się do innych walut w tym do euro. Na głównej parze walutowej mieliśmy co prawda jeszcze korektę po publikacji zmiany zapasów cen ropy, ale wyraźnie widać trwający od kilku dni trend spadkowy. W ramach tego ruchu dolar umocnił się z okolic 1,17 za euro do 1,1350.

Dzisiaj przypada konferencja FED-u w Jackson Hole. Dotychczas nie wiązano z nią wielkich oczekiwań, gdyż podwyżki stóp wydawały się przesądzone. Opinia ta była aktualna jeszcze kilka tygodni temu. Najpierw słabsze dane z USA, potem dewaluacja chińskiej waluty, następnie spadki na tamtejszej giełdzie, które rozlały się błyskawicznie na pozostałe giełdy oraz wszystkie główne surowce. W rezultacie najdłuższy w historii okres bardzo niskich stóp procentowych będzie trwał nadal. I to najprawdopodobniej nie jest kwestia kilku pojedynczych miesięcy. Podniesienie stóp procentowych spowoduje, że wiele firm będzie bardziej skłonne odbudować zapasy gotówki na lokatach niż je od razu inwestować. Wpłynie to negatywnie na główne parametry gospodarki. Co ciekawe w mediach obecnie pojawił się temat QE4. O ile można zrozumieć odsunięcie podwyżki stóp, o tyle kolejny pakiet stymulacyjny budzi jeszcze większe wątpliwości. Przynajmniej z punktu widzenia całej gospodarki. Co innego instytucje finansowe i FED, które chętnie przyjmą kolejne miliardy pod szczytnymi hasłami. W zależności od tego jakie komunikaty usłyszymy dzisiaj z FED tak będą reagować rynki. Dolara względem euro umacnia, a tym samym osłabia złotego, realna perspektywa podniesienia stóp procentowych oraz twarde zaprzeczenie QE4. W odwrotną stronę zadziałać powinno luzowanie ilościowe oraz dalekie odsunięcie perspektywy podwyżki stóp. Warto przypomnieć, że konferencja w Jackson Hole kojarzy się bardzo mocno z programami luzowania ilościowego. To tutaj informowano zarówno o drugiej jak i trzeciej turze tego programu.

Dzisiaj zbiera się senacka komisja finansów. Zajmie się ona najważniejszym obecnie projektem dla kredytobiorców frankowych. Wedle deklaracji komisja ma przywrócić poprawki, które w toku prac pojawiły się w izbie niższej.

  • 14:30 – USA – produkt krajowy brutto, dane zrewidowane,
  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 27.05.2015 do 27.08.2015

150827.eur

Kurs EUR/PLN porusza w krótkoterminowej formacji wzrostowej wewnątrz szerszej formacji wzrostowej. Dolne ograniczenie przebiega w okolicach 4,1750. Ruch w górę przebił ostatnie maksimum na 4,2400 podnosząc je niemal do 4,2600. Poziom ten jest nowym oporem.

CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 27.05.2015 do 27.08.2015

150827.chf

Kurs CHF/PLN po osiągnięciu 4,0550 utworzył trend spadkowy, który po osiągnięciu minimów na 3,8350 przeszedł w boczny. Dla ruchu w dół najbliższym wsparciem jest wspomniane minimum na 3,8350. Dla ruchu w górę ważnym oporem są maksima na 3,9350.

USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 27.05.2015 do 27.08.2015

150827.usd

Kurs USD/PLN porusza się w trendzie bocznym. Opór stanowić będzie linia łącząca maksima lokalne na 3,7300 a następnie maksimum na poziomie 3,8500. Wsparciem jest minimum lokalne na 3,6600.

GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 27.05.2015 do 27.08.2015

150827.gbp

Kurs GBP/PLN wybił się z szerszej formacji wzrostowej. Oporem dla ewentualnych wzrostów jest linia łącząca maksima lokalne na 5,8600. W przypadku dalszych spadków najbliższym wsparciem jest  ostatnie minimum na 5,7600.

Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 

Udostępnij artykuł: