Co wpływa na decyzje Polaków dotyczące ubezpieczenia mieszkania

Nieruchomości

Wzory zachowań ukształtowane w rodzinie mają coraz większy wpływ na decyzje Polaków dotyczące ubezpieczenia mieszkania. Jako powód nabycia polisy wskazujemy je częściej niż konieczność zabezpieczenia kredytu hipotecznego czy skorzystanie z atrakcyjnej oferty ubezpieczeniowej – wynika z badania przeprowadzonego przez Santander Aviva we współpracy z SW Research Agencją Badań Rynku i Opinii.

Młoda para wprowadzająca się do mieszkania
Fot. stock.adobe.com/Tijana

Wzory zachowań ukształtowane w rodzinie mają coraz większy wpływ na decyzje Polaków dotyczące ubezpieczenia mieszkania. Jako powód nabycia polisy wskazujemy je częściej niż konieczność zabezpieczenia kredytu hipotecznego czy skorzystanie z atrakcyjnej oferty ubezpieczeniowej – wynika z badania przeprowadzonego przez Santander Aviva we współpracy z SW Research Agencją Badań Rynku i Opinii.

Co wpływa na decyzje Polaków dotyczące #ubezpieczenia #mieszkania #nieruchomości #polisa

Świadomość ubezpieczeniowa Polaków sukcesywnie rośnie. Jeszcze kilka lat temu od skutków zdarzeń losowych ubezpieczona była zaledwie połowa wszystkich nieruchomości. Dziś ten odsetek przekracza 70%.Głównym czynnikiem skłaniający nas do zakupu polisy majątkowej jest możliwość uniknięcia znacznych wydatków w przypadku szkody. Na taki powód wskazuje ponad połowa Polaków (54,8%). Przeszło co siódmy badany (13,2%) deklaruje, że miał kiedyś szkodę w mieszkaniu i dlatego wie, że warto posiadać ubezpieczenie.Coraz większe znaczenie dla naszych decyzji ubezpieczeniowych mają jednak wzorce zachowań ukształtowane w rodzinie. Na zakup polisy majątkowej ze względu na to, że rodzice również ubezpieczali mieszkanie, decyduje się przeszło co dziewiąty ankietowany (11,7%). Co ciekawe czynnik ten dla Polaków jest ważniejszy nawet niż wymogi banków związane z zabezpieczeniem kredytu hipotecznego (10,2%) czy możliwość skorzystania z atrakcyjnej oferty (9,9%).

– Świadomość korzyści płynących z pewnej pomocy w sytuacjach losowych wywiera największy wpływ na decyzje ubezpieczeniowe Polaków. Kluczowe znacznie w kształtowaniu właściwych postaw w tym zakresie ma jakość oraz szybkość świadczenia usług przez ubezpieczycieli. Polisa, taka jak Locum Comfort oferuje np. wypłatę odszkodowania w 10 dni roboczych, co stanowi istotną wartość dla klientów, mogących w krótkim czasie przystąpić do usuwania szkód. Cieszy również fakt, że świadomość ubezpieczeniowa jest coraz częściej przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wpływa to pozytywnie na stopień zaufania do rynku, a tym samym poziom bezpieczeństwa klientów i ich majątku – komentuje Krzysztof Charchuła, Prezes Santander Aviva Ubezpieczenia.

N najczęściej zdarza się zalanie

Największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkania w ocenie Polaków jest ogień. Pożaru obawia się aż 63% ankietowanych. Na kolejnych miejscach znalazły się włamania (42,3%), ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powodzie, burze i wichury (42,1%) oraz zalania (41,4%). Zestawienie zamykają awarie sprzętu AGD, RTV, IT (20,7%) oraz stłuczenie okna (10,4%).– Ubezpieczenia nieruchomości kojarzą się Polakom głównie z pożarami, włamaniami oraz nagłymi zjawiskami pogodowymi. Tymczasem, jak pokazują dane Santander Aviva, najczęstszą przyczyną wypłat odszkodowań są zalania. Zdarzenia tego typu są bardzo specyficzne. Mogą bowiem dotyczyć kilku lokali jednocześnie, znacznie zwiększając koszty naprawy powstałych szkód. Oprócz usuwania skutków szkody z własnego lokum, możemy być również zobowiązani do naprawienia zalanego mienia sąsiadów, jeżeli ponosimy odpowiedzialność za takie zdarzenie – komentuje Joanna Nogowska, Starszy Specjalista ds. Produktów w Santander Aviva Ubezpieczenia.

Warto więc zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, szczególnie jeżeli porówna się koszt jego zakupu do wartości szkód jakie mogą powstać w nieruchomości. Wybierając polisę dla mieszkania lub domu powinniśmy upewnić się czy uwzględnia ona wszystkie najważniejsze ryzyka, oszacować wartość ubezpieczanego mienia, a także sprawdzić czy zawiera odpowiednią sumę gwarancyjną w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, proporcjonalnie do wartości potencjalnych szkód.

Źródło: Aviva i Santander

Udostępnij artykuł: