Co wybory w Wielkiej Brytanii oznaczają dla rynków akcji?

Komentarze ekspertów

Jeśli Premier May uzyska mocny wynik podczas czerwcowych wyborów w Wielkiej Brytanii, może to wpłynąć na wyższy kurs funta i w krótkim okresie negatywnie wpłynąć na brytyjski rynek akcji.

Przez ostatnie półtora roku mogliśmy zaobserwować, że gdy funt się umacniał, brytyjski rynek akcji reagował negatywnie w krótkim okresie. Może dojść do powtórki tej sytuacji – w krótkim okresie zmiany kursowe zwykle mają znaczny wpływ na rynek akcji. Jednak w średniej i długiej perspektywie więcej zależeć będzie od wzrostu przychodów i otoczenia makro. Obecnie mikrootoczenie jest akurat całkiem sprzyjające zarówno w Europie jak i w Wielkiej Brytanii, co pozytywnie wpływa na rynki akcji.

Jednak wraz ze zbliżaniem się Brexitu, kiedy Artykuł 50. znajduje się w centrum uwagi, zakładamy, że giełdy w Europie będą radzić sobie coraz lepiej. Będzie to miało znaczący wpływ na brytyjski rynek akcji. Napływają już pierwsze sygnały, że niektóre publiczne spółki przenoszą zatrudnienie poza Wielką Brytanię i ograniczają swoją aktywność na Wyspach – chcą się bowiem przygotować na negatywne skutki Brexitu.

To dotyczy dłuższej perspektywy. W krótkim okresie, jeśli May uzyska wynik, na który wskazują obecne sondaże, to funt umocni się, a brytyjski rynek akcji straci z uwagi na siłę lokalnej waluty.

Peter Garnry

dyrektor ds. strategii rynków akcji w Saxo Banku

Udostępnij artykuł: