Co z pomocą dla firm dotkniętych pandemią? Premier: chcemy uruchomić do 30 mld zł w II kwartale; będzie ochrona czynszowa i dodatkowe wsparcie dla gastronomii

Firma / Gospodarka

Rząd uruchamia na II kwartał wsparcie finansowe dla firm w kwocie do 30 mld zł - powiedział w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Liczba branż objętych pomocą zwiększy się do ponad 60, o 80 proc. obniżone zostaną czynsze najemców w dużych sklepach, kontynuowana będzie Tarcza PFR.

Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Fot. KPRM

Rząd uruchamia na II kwartał wsparcie finansowe dla firm w kwocie do 30 mld zł - powiedział w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Liczba branż objętych pomocą zwiększy się do ponad 60, o 80 proc. obniżone zostaną czynsze najemców w dużych sklepach, kontynuowana będzie Tarcza PFR.

Dzisiaj na kolejny kwartał, na II już kwartał tego roku musimy i chcemy uruchomić następne środki finansowe w łącznej wysokości do 30 mld zł, żeby ratować polskie przedsiębiorstwa.

- powiedział premier.

Wicepremier Jarosław Gowin poinformował, że w kwietniu rządowa pomoc dla firm wyniesie ok. 7 mld zł vs 3 mld zł w marcu.

Ponad 60 branż znajdzie się na liście firm objętych Tarczą Branżową

Jak podano w komunikacie rządu, II kwartale ponad 60 branż znajdzie się na liście firm objętych tzw. Tarczą Branżową.

Wsparcie otrzyma dodatkowo 16 nowych sektorów, m.in. branża beauty czy branża handlowa (sklepy elektroniczne, sportowe, meblowe, budowlane, kosmetyczne). Wartość tej pomocy wg komunikatu rządu to 7 mld złotych. Przedsiębiorstwa chronione Tarczą Branżową mogą liczyć na:

- bezzwrotną dotację w kwocie do 5.000 złotych,

- zwolnienie ze składek ZUS dla firm do 49 zatrudnionych oraz dla jednoosobowych działalności gospodarczych,

- postojowe w kwocie 2.080 złotych dla jednoosobowych działalności gospodarczych, dofinansowanie miejsc pracy pracowników.

Umorzenie 100 proc. subwencji z Tarczy Finansowej PFR 1.0

Rząd zdecydował ponadto o umorzeniu 100 proc. subwencji z Tarczy Finansowej PFR 1.0. Dla firm to oszczędność rzędu 7 mld złotych.

Zmodyfikowana zostanie Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla dużych firm, zatrudniających ponad 249 pracowników.

Czytaj także: Koronawirus: kiedy luzowanie obostrzeń? Minister finansów: od 9 kwietnia to nierealne >>>

Przedsiębiorstwa te będą mogły skorzystać z programu pożyczek na pokrycie 75 proc. poniesionych strat w okresie od listopada 2020 do kwietnia 2021 r. Rząd przeznaczy na ten cel 17,5 mld złotych.

"Polski Fundusz Rozwoju jest gotów dalej udzielać wsparcia i BGK będzie kontynuował wydawanie różnego rodzaju gwarancji płynnościowych, de minimis i innych instrumentów" - powiedział premier.

"Tarcza PFR będzie kontynuowana (...) cały program będzie kontynuowany" - dodał.

Premier przypomniał, że programy pomocowe muszą być uzgadniane z Komisją Europejską.

Ochrona czynszowa

Przedsiębiorcy mogą też liczyć na pomoc w zakresie kosztów najmu powierzchni.

Jak wynika z prezentacji KPRM, rząd zaproponuje 80-proc. obniżkę czynszu w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych powyżej 2.000 m kw. oraz 50-proc. obniżkę w okresie trzech miesięcy po ustaniu zakazu.

Jak zaznaczono w prezentacji, wynajmujący mają prawo ustalenia wyższej wartości czynszu w przypadku wykazania, że skala obniżki jest niewspółmierna do rzeczywistych szkód najemcy.

Planowane są ponadto zmiany w prawie, które zniosą obowiązek wydłużenia umowy najmu o 6 miesięcy za każde uzyskanie zwolnienia z czynszu w okresie zamknięcia.

Firmy będą mogły liczyć również na pomoc prawną w zakresie obowiązujących rozwiązań prawnych, umożliwiających uzyskanie obniżki czynszu. Polski Fundusz Rozwoju uruchomi program doradztwa i szkoleń.

Wsparcie dla gastronomii i hotelarstwa

Rząd chce zapewnić dodatkowe wsparcie dla branży gastronomicznej i hotelarskiej także po zakończeniu III fali pandemii COVID-19.

"Branża gastronomiczna, hotelarska, te której najmocniej zostały dotknięte przez III falę, będą miały kontynuowane mechanizmy wsparcia także po zakończeniu tej fali, po to, żeby mogły odbić się od tego naprawdę głębokiego dołka, będą to dodatkowe mechanizmy wsparcia finansowania ich działań" - powiedział Morawiecki.

Czytaj także: Rząd na stałe obniży 8-proc. stawkę VAT w gastronomii do 5 proc.? Stawka 23-proc. pozostanie bez zmian >>>

Premier nie doprecyzował, o jakie mechanizmy chodzi.

W komunikacie KPRM podano, że rząd dofinansuje zakup środków sanitarnych dla tych firm.

Z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że przedsiębiorcy dyskutują z rządem na temat bonu żywnościowego dla pracowników.

"Dzisiaj są takie możliwości oferowania bonów (żywnościowych - przyp. red.) pracownikom przez przedsiębiorców, pracodawców. Owszem przedsiębiorcy dyskutują z Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Rozwoju, z polskimi funduszami o możliwości zwiększenia tej stawki. Jest to jeden z mniejszych instrumentów, ale też ważny" - powiedział premier, zapytany o wprowadzenie przez rząd bonów żywnościowych.

"Tutaj nie tylko jest rozważana kontynuacja tego programu, ale także podniesienie poziomu tego bonu" - dodał.

Aktywizacja zawodowa emerytów

W II kw. rząd przedstawi mechanizmy aktywizacji osób w wieku emerytalnym, resort rozwoju i pracy kończy pracę nad dokumentem ułatwiającym zatrudnianie cudzoziemców.

"Cieszę się, że również wiele osób, które są blisko wieku emerytalnego, oceniają swój stan zdrowia na tyle dobrze, że decydują się na kontynuowanie pracy. Myślimy również o jakichś mechanizmach, które mogą jeszcze dodatkowo wzmocnić ten proces, ale to myślę, że w II kw. tego roku będziemy w stanie je przedstawić" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców

Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował, że jego resort kończy prace nad dokumentem, który ma usprawnić politykę migracyjną Polski. Dodatkowo, wchodzące w skład koalicji rządzącej Porozumienie Jarosława Gowina, w ramach Nowego Ładu zaproponuje rozwiązania podatkowe, zachęcające do kontynuowania pracy w wieku emerytalnym.

"Dzisiaj w większym stopniu barierą przyspieszenia tempa rozwoju gospodarczego Polski jest brak rąk do pracy niż bezrobocie. (...) Jeżeli chcemy jak najszybciej wrócić na ścieżkę rozwoju gospodarczego będziemy potrzebowali więcej pracowników. Zależy nam przede wszystkim na aktywizacji zawodowej Polaków. W ramach nowego Ładu, moje ugrupowanie zaproponuje pewien mechanizm podatkowy, który będzie zachęcał Polaków w wieku emerytalnym do kontynuowania pracy" - powiedział Gowin.

"Chcę też poinformować, że w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii kończymy przygotowywanie dokumentu, który będzie formą przemyślanej polityki migracyjnej Polski, czyli będzie zawierać pakiet instrumentów, które będą ułatwiały zatrudnianie cudzoziemców w branżach, w których wyraźnie, w sposób długofalowy brakuje polskich rąk do pracy" - dodał.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: