Co z przepisami o prostej spółce akcyjnej?

Firma

Napis: start-up na tle biura
Fot. stock.adobe.com/Aleksey

Projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych zakładający powstanie nowego rodzaju spółki - prosta spółka akcyjna (PSA) po I czytaniu w Sejmie trafi w tym tygodniu do sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, która powoła podkomisję w celu dalszego jej procedowania, wynika z wypowiedzi wiceministra przedsiębiorczości i technologii Marka Niedużaka.

Ustawa dotycząca #PSA ma na celu m.in. wzmocnienie rozwoju start-upów w Polsce #ProstaSpółkaAkcyjna #startupy

„W środę w Sejmie zaplanowano pierwsze czytanie projektu ustawy, który zapewne trafi do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, która to – naszym zdaniem – powoła podkomisję w celu jej dalszego rozpatrzenia. Kierunkowych zmian w samej ustawie bym się raczej nie spodziewał” – powiedział dziennikarzom wiceminister Niedużak.

Wzmocnienie rozwoju start-upów w Polsce

Jego zdaniem, ustawa dotycząca PSA ma na celu m.in. wzmocnienie rozwoju start-upów w Polsce, a do najważniejszych rozwiązań należy wymienić także kapitał, czyli wystarczy 1 zł kapitału na start, a wkładem do spółki może być także praca. „To, co jeszcze ważne to łatwość likwidacji takiej spółki, co przy dynamicznym rozwoju na tym rynka ma istotne znaczenie” – dodał wiceminister.

Potrzeba nowej formuły prawnej dla innowacyjnych firm

Na początku stycznia MPiT przedstawiło analizy, z których wynika, że obecnie dostępne formy prowadzenia działalności gospodarczej, takie jak spółka z o.o. czy spółka akcyjna nie w pełni odpowiadają na potrzeby start-upów. Potwierdzają to badania PARP, w których aż 73% ankietowanych wskazało na potrzebę nowej formuły prawnej dla innowacyjnych firm – nowej spółki kapitałowej. Jak podał wtedy resort, według Fundacji Startup Poland, w 2016 r. funkcjonowało w Polsce ok. 2,7 tys. podmiotów, w przypadku których przetwarzanie informacji i pochodne technologie stanowiły kluczowy element ich działalności. Rzeczywista liczba przedsięwzięć typu startup jest jednak znacznie wyższa. Potencjał start-upów w 2023 r. to, zgodnie z prognozami Deloitte, 2,2 mld zł wartości dodanej, ponad 50 tys. miejsc pracy i 757 mln zł przychodów dla gospodarstw domowych.

W styczniu MPiT informowało także, że projekt jeśli zostanie przyjęty przez parlament w I połowie roku, to ma szansę wejść w życie w I kwartale 2020 r.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: