Co zrobić by ubezpieczenie zadziałało tak jak powinno

Polecamy

Prawie 800 tys. zł za tydzień w szpitalu i transport do Polski - na takie koszty został narażony turysta z Polski, który ciężko zachorował podczas pobytu w egzotycznym kraju. Co zrobić by uniknąć takiej sytuacji radzi Monika Grabowska, dyrektor Działu Produktów i Rozwoju w Diners Club Polska.

Prawie 800 tys. zł za tydzień w szpitalu i transport do Polski - na takie koszty został narażony turysta z Polski, który ciężko zachorował podczas pobytu w egzotycznym kraju. Co zrobić by uniknąć takiej sytuacji radzi Monika Grabowska, dyrektor Działu Produktów i Rozwoju w Diners Club Polska.

Choć pechowy podróżnik miał wykupioną polisę, standardowy pakiet ubezpieczeniowy zaoferowany przez biuro podróży nie pokrył ogromnych kosztów świadczenia. Rodzina poszkodowanego martwi się dziś nie tylko o jego zdrowie, ale także o to jak spłacić olbrzymi dług za leczenie i transport medyczny do kraju.

- Przed wyjazdem na urlop czy wycieczkę poświęcamy sporo czasu na znalezienie biura podróży, biletu w dobrej cenie czy odpowiedniego hotelu. Zapominamy natomiast o zapewnieniu sobie i bliskim odpowiedniego ubezpieczenia. Ta nieszczęśliwa sytuacja pokazuje jak bardzo jest ono istotne, szczególnie podczas wyjazdów - mówi Monika Grabowska.

Jak podało biuro podróży TUI aż 60 proc. klientów nie wykupuje dodatkowego ubezpieczenia, a wśród tych, którzy wybierają się na wyjazd last minute nie decyduje się na nie aż 80 procent. W innych biurach jest podobnie.

- Polacy wyjeżdżając niechętnie ponoszą dodatkowe koszty, ale trzeba sobie uświadomić, że oszczędzając na ubezpieczeniu, możemy ściągnąć na siebie duże kłopoty. Z drugiej strony nie warto przepłacać za zbędne elementy ubezpieczenia. Dlatego zawsze należy sprawdzić jaki zakres oraz jakie kwoty zostały określone w ogólnych warunkach ubezpieczenia - radzi Monika Grabowska.

Przy wyjazdach w granicach Unii Europejskiej warto pamiętać o wyrobieniu karty EKUZ, wydawanej w Polsce przez NFZ. Należy jednak zwrócić uwagę, że gwarantuje ona jedynie podstawową opiekę zdrowotną w krajach europejskich i to płatną w większości państw nawet dla posiadacza karty. Warto uzupełnić ją zatem odpowiednim ubezpieczeniem.

Na co warto zwrócić uwagę?
Wybierając wakacyjną polisę w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić zakres świadczeń, sumę gwarantowanego ubezpieczenia i wyłączenia - ich lista powinna być jak najkrótsza. W przypadku podstawowej polisy, którą biura podróży mają obowiązek zagwarantować, powinniśmy spodziewać się ograniczonego zakres świadczeń i licznych wyłączeń. Podstawowe polisy mogą nie obejmować schorzeń przewlekłych, np. astmy, cukrzycy lub nadciśnienia. Często wykluczeniem objęta jest też pomoc medyczna dla kobiet w ciąży.

Wartość polisy powinna być dopasowana do miejsca, w które się wybieramy.
- Koszty opieki medycznej różnią się w poszczególnych krajach. Warto więc dowiedzieć się jakie są ceny wizyty u  lekarza i koszty leczenia ambulatoryjnego w miejscu, do którego się udajemy. Koszt transportu medycznego jest wprost proporcjonalny do odległości. Wybierając się w dalsze  zakątki świata, jesteśmy zatem narażeni na większy koszt awaryjnego powrotu do kraju - mówi Monika Grabowska.

Jeśli zamierzamy spędzić wakacje aktywnie, należy sprawdzić czy nasze ubezpieczenie obejmuje uprawiane sporty. Niektóre polisy nie chronią w wypadkach związanych z np. nurkowaniem czy wspinaczką, a nawet pływaniem na niestrzeżonych przez ratownika kąpieliskach. Wykluczeniem bywają też objęte, zdawałoby się bezpieczne i popularne sporty, takie jak narciarstwo czy jazda rowerem.

Kiedy dodatkowe ubezpieczenie nie jest potrzebne?
Zanim wykupimy dodatkową polisę upewnijmy się czy odpowiedniej ochrony nie zapewnia już ubezpieczenie zawarte w używanych przez nas produktach finansowych, np. kartach płatniczych.

- Na rynku są dostępne karty kredytowe i obciążeniowe, które zapewniają polisę obejmującą koszty leczenia i assistance, nie wykluczając chorób przewlekłych i ciąży oraz ubezpieczenie OC w życiu prywatnym na wysoką kwotę. Co istotne zwłaszcza dla podróżujących biznesowo, niektóre zapewniają też pomoc w razie odwołania, przerwania czy opóźnienia podróży. Takie usługi są bezpłatne w przypadku pokrycia kartą przynajmniej części kosztów podróży - mówi Monika Grabowska.

Niektórzy wystawcy kart wychodzą zawierają w swoich produktach dodatkowe ubezpieczenie sprofilowane pod osoby jeżdżące na rowerze czy nartach. Taka polisa oprócz bogatego pakietu podstawowego zawiera też dodatkowe ubezpieczenie zapewniające assistance, NNW oraz OC. Ubezpieczenie obejmuje też nasz sprzęt sportowy.

Agnieszka Jabłońska-Twaróg
Partner zarządzający
Clear Communication Group

 

Udostępnij artykuł: