Colliers doradzi przy instalacjach fotowoltaicznych

ESG

Colliers wprowadza do swojej oferty usługę doradztwa i zarządzania procesem projektowania oraz wykonania systemów fotowoltaicznych. To odpowiedź firmy na olbrzymi wzrost zainteresowania fotowoltaiką w ostatnim czasie w Polsce i na świecie, poinformowała Firma.

Jonathan Cohen, Senior Partner, Dyrektor Działu Doradztwa Budowlanego w Colliers
Jonathan Cohen, Senior Partner, Dyrektor Działu Doradztwa Budowlanego w Colliers. Źródło: Colliers

Colliers wprowadza do swojej oferty usługę doradztwa i zarządzania procesem projektowania oraz wykonania systemów fotowoltaicznych. To odpowiedź firmy na olbrzymi wzrost zainteresowania fotowoltaiką w ostatnim czasie w Polsce i na świecie, poinformowała Firma.

Odnawialne źródła energii odgrywają kluczową rolę w przejściu na zrównoważoną i niskoemisyjną gospodarkę. Zgodnie z dyrektywą o odnawialnych źródłach energii, do 2030 roku kraje UE powinny zaspokajać co najmniej 32% swojego całkowitego zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych.

Silny nacisk położony przez spółki na rozwój w zakresie ESG, sprzyja wzrostowi zainteresowania bardziej zrównoważonymi źródłami energii

Według danych Unii Europejskiej, sektor fotowoltaiczny rozwija się dynamicznie od 5 lat, a energia elektryczna pochodząca z tej technologii energetycznej ma największe możliwości redukcji kosztów i zwiększenia efektywności energetycznej.

 ‒ Jako eksperci rynku nieruchomości na bieżąco śledzimy trendy i zmiany, jakie na nim zachodzą. Silny nacisk położony przez spółki na rozwój w zakresie ESG, sprzyja wzrostowi zainteresowania bardziej zrównoważonymi źródłami energii.

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszym klientów i partnerów biznesowych, rozszerzyliśmy naszą ofertę o specjalistyczne doradztwo techniczne i efektywne usługi zarządzania projektami w zakresie systemów fotowoltaicznych. Mimo, że dopiero startujemy z nową usługą, zainteresowanie ze strony klientów jest bardzo duże – mówi Jonathan Cohen, Senior Partner, Dyrektor Działu Doradztwa Budowlanego w Colliers.

Czytaj także: Spółdzielnie energetyczne także w miastach?

Fotowoltaika na rynku nieruchomości

Eksperci Colliers zwracają uwagę na korzyści z instalowania fotowoltaiki. Doskonały zwrot z inwestycji i większa niezależność od rosnących kosztów energii to nie jedyne korzyści.

Kluczowe znaczenie, zwłaszcza w kontekście rosnących cen energii i możliwych awarii sieci, ma także niezależność operacyjna i finansowa, jaką dają systemy fotowoltaiczne

‒ Coraz więcej deweloperów i najemców docenia ogrom benefitów płynących z instalowania fotowoltaiki. Fotowoltaika kojarzy się z nowoczesnością i doskonale wpisuje się w strategie odpowiedzialności środowiskowej firm. Na razie stanowi nowość, ale biorąc pod uwagę potencjał rozwoju fotowoltaiki, spodziewamy się, że w ciągu kilku lat każdy budynek komerycjny będzie wyposażony w tego typu rozwiązanie.

Podmioty odpowiedzialne za proces certyfikacji w systemach BREEAM czy LEED już teraz doceniają wykorzystanie fotowoltaiki, co sprzyja uzyskaniu wyższego poziomu certyfikatu. Kluczowe znaczenie, zwłaszcza w kontekście rosnących cen energii i możliwych awarii sieci, ma także niezależność operacyjna i finansowa, jaką dają systemy fotowoltaiczne ‒ mówi Kamil Koper, Senior Associate w Dziale Doradztwa Budowlanego w Colliers.

Czytaj także: Część prosumentów, którzy już założyli panele fotowoltaiczne nie otrzyma dofinansowania z programu Mój Prąd

Zielone oszczędności

Rok 2020 był najlepszym w historii dla fotowoltaiki w Polsce. Jak wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, 1 stycznia ubiegłego roku moc instalacji fotowoltaiczncych wynosiła 1299,6 MW, a już rok później osiągnęła wartość 3935,74 MW. Oznacza to aż trzykrotny wzrost w ciągu zaledwie 12 miesięcy.

Taki wynik dał Polsce czwarte miejsce pod względem przyrostu mocy zainstalowanej PV w Unii Europejskiej (wg danych Solar Power Europe za 2020 r.). Lepsze wyniki osiągnęły tylko Niemcy, Holandia i Hiszpania.

Inwestycja w system o mocy 49.9 kWp (niewymagający pozwoleń) może się całkowicie zwrócić już po niecałych 6 latach

Tak intensywna ekspanasja fotowoltaiki to efekt kilku czynników, m.in.: stale spadających kosztów produkcji paneli, zachęt finansowych oferowanych przez rząd, rosnących cen energii elektrycznej oraz wzrostu świadomości społecznej.

Jak wyliczają eksperci Colliers, inwestycja w system o mocy 49.9 kWp (niewymagający pozwoleń) może się całkowicie zwrócić już po niecałych 6 latach.

‒ Naszym zadaniem jest zmaksymalizowanie zwrotu z inwestycji poprzez wsparcie klientów na każdym etapie tworzenia systemu: od projektu, poprzez formalności, wybór i nadzór nad wykonawcami, aż do uruchomienia instalacji – dodaje Jonathan Cohen.

Czytaj także: Rośnie rynek zielonych instrumentów na finansowanie proekologicznych nieruchomości

Udostępnij artykuł: