Coraz bliżej startu Inkart

Polecamy

Krajowa Izba Rozliczeniowa jeszcze w tym kwartale chce uruchomić produkcyjnie system rozliczeń kartowych Inkart.

Krajowa Izba Rozliczeniowa jeszcze w tym kwartale chce uruchomić produkcyjnie system rozliczeń kartowych Inkart.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że izba jest na ostatniej prostej do podpisania umowy o przystąpieniu do Inkart z dwoma bankami. Pierwszym, to chyba nie zaskoczenie, jest BZ WBK. Bank ten nie ukrywał, iż od dawna rozmawia z KIR-em na temat. Drugim jest Pekao. Ponoć jednak w obu bankach nie zapadła jeszcze decyzja na temat tego, jakie transakcje będą rozliczane poprzez Inkart, wszystkie czy tylko bankomatowe.

Z moich informacji wynika, że umowę na korzystanie z Inkart wkrótce podpisze również firma IT Card, zarządzająca siecią bankomatów Planet Cash, a na dobrej drodze do tego jest Euronet. Wkrótce więc, biorąc pod uwagę także bankomaty BZ WBK i Pekao, system KIR-u będzie mógł rozliczać transakcje pochodzące z ok. 50 proc. bankomatów w kraju. Natomiast w zakresie współpracy z operatorami terminali, KIR ma być blisko podpisania kontraktu z Elavonem.

Ciekawostką może być fakt, że niedawno miały się odbyć testy produkcyjne systemu Inkart. Pierwszą transakcję przeprowadzono ponoć w bankomacie Planet Cash kartą wydaną przez BZ WBK.

KIR unika jednoznacznego potwierdzenia tych informacji. - System płatności Inkart jest po stronie KIR przygotowany do produkcyjnego wdrożenia. W tej chwili trwają procesy finalizowania umów z pierwszymi uczestnikami systemu i uzgadniania szczegółów dotyczących planowanych wdrożeń. Mając na uwadze obecny stan zaawansowania tych procesów z zainteresowanymi wydawcami kart i agentami rozliczeniowymi, produkcyjne uruchomienie systemu Inkart przewidujemy jeszcze w bieżącym kwartale - powiedziała Anna Olszewska, rzeczniczka prasowa KIR.

Inkart w założeniach twórców ma być rozwiązaniem alternatywnym dla podobnych systemów zarządzanych przez organizacje płatnicze. Dzięki temu banki i inni uczestnicy biznesu kartowego mają zaoszczędzić na opłatach na rzecz tych organizacji. Inkart nie należy jednak utożsamiać z polską karta płatniczą. Będzie bowiem służył do rozliczania transakcji wszystkimi kartami, a więc także tymi z logo MasterCarda bądź Visy.

Źródło: www.cashless.pl

Udostępnij artykuł: