Coraz lepsze perspektywy niemieckiej gospodarki

Raporty

Mężczyzna rysujący wykresy gospodarcze
Fot. stock.adobe.com/Sergey Nivens

Duży rozdźwięk pomiędzy ocenami perspektyw niemieckiej gospodarki i gospodarki strefy euro przyniósł marcowy indeks ZEW. Obrazuje on opinie na ten temat inwestorów instytucjonalnych i analityków. W przypadku naszego zachodniego sąsiada indeks podniósł się do 48,5 pkt z lutowych 48,2 pkt, a w strefie euro poszedł w dół z 42,4 pkt do 33,4 pkt.

To pokazuje, że inwestorzy stają się mniej pewni co do perspektyw ożywienia europejskiej gospodarki, choć wierzą w to, że Niemcy będą dawały sobie dobrze radę. W obu przypadkach dodatnie odczyty oznaczają przewagę opinii, że sytuacja będzie się poprawiać.

Odczyt tego wskaźnika, zazwyczaj ściągającego sporą uwagę inwestorów, dziś przeszedł bez większego echa, bo na rynkach finansowych trwa wyczekiwanie na rozstrzygnięcia w sprawie pomocy dla Cypru. Na dziś przełożono głosowanie w tamtejszym parlamencie nad podatkiem od lokat bankowych, od którego uzależniona jest pomoc Unii Europejskiej dla tego kraju. Można zaryzykować tezę, że żadne rozstrzygnięcie nie będzie dobre. Podatek oznacza zły sygnał z punktu widzenia zaufania do trzymania pieniędzy w bankach. Jego brak to wzrost prawdopodobieństwa niewypłacalności Cypru.

Na te rozstrzygnięcia nakładać się będą ważne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości o pozwoleniach na budowę i liczbie rozpoczętych budów. Inwestorzy są bardzo wyczuleni na ich tle, bo od kondycji rynku nieruchomości mocno zależą losy ożywienia w tamtejszej gospodarce. Dla nas ważne będą dane o lutowej produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Spadająca inflacja w Polsce przyczynia się do poprawy w zakresie zmian realnego funduszu płac, co w kolejnych miesiącach może zmniejszyć presję na wydatki konsumentów.
Marcowy indeks NAHB potwierdził, że rynek mieszkaniowy w USA dostaje coraz wyraźniejszej zadyszki.

Rynki nieruchomości

Nieoczekiwanie drugi kolejny miesiąc spadł indeks nastrojów na amerykańskim rynku nieruchomości. Wskaźnik NAHB obniżył się w marcu do 44 pkt z 46 pkt miesiąc wcześniej. Był to najsłabszy wynik od października 2012 r. i wynik słabszy niż średnio w ostatnich 6 miesiącach. To pokazuje, że rynek mieszkaniowy w USA dostaje lekkiej zadyszki. Na marcowy rezultat złożyło się osłabienie w zakresie bieżącej sprzedaży. Wskaźnik obniżył się w tym przypadku z 51 pkt do 47 pkt. Natomiast oceny dotyczące oczekiwanej sprzedaży w perspektywie 6 miesięcy wzrosły z 50 pkt do 51 pkt, a w zakresie zainteresowania kupujących nastąpiła poprawa z 32 pkt do 35 pkt.
Styczniowa produkcja budowlana w strefie euro spadła o 7,3% w skali roku, a w całej Unii Europejskiej o 8%. Najgorsza sytuacja miała miejsce w Słowenii (spadek o 22,1%), Portugalii (-20,2%) oraz Polsce (-17,3%). Zniżka w segmencie mieszkaniowym w Unii Europejskiej sięgała 7,7%, w budownictwie infrastrukturalnym 9,5%.

130322.hb.daily.250x188Od dewelopera

W inwestycji DKF Mokotów, którego inwestorem jest firma Nickel Development, generalnym wykonawcą projektu została firma PRIBO Suwałki. Kompleks mieszkaniowy zlokalizowana jest przy ul. Bobrowieckiej na warszawskim Mokotowie i w ramach jej realizacji powstanie 146 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 8,2 tys. m kw. Mieszkania znajdujące się w ofercie mają rozkład od 1 do 4 pokoi i pow. 27 – 84 m kw. Do wybranych  mieszkań przynależą loggie, tarasy, bądź prywatne ogródki oraz miejsca postojowe w dwupoziomowej podziemnej hali garażowej.

Home Broker Daily, 795 – pobierz.

Zespół analiz
Home Broker

Udostępnij artykuł: