Coraz więcej osób widzi szansę na znalezienie nowej pracy w ciągu 6 miesięcy

Rynek pracy

Kobieta przeglądająca ofert pracy w internecie
Fot. stock.adobe.com/fizkes

Odsetek osób, które oczekują, że w przypadku utraty pracy znajdą nowe, jakiekolwiek zatrudnienie wzrósł do 90% w I kw. br. wobec 89% kwartał temu i 83% rok temu, wynika z 35. edycji "Monitora Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad. Natomiast odsetek osób oczekujących, że znajdzie pracę tak samo dobrą lub lepszą od obecnej wzrósł w ujęciu kw/kw do 71% z 69% i wobec 67% rok temu.

Odsetek osób, które oczekują, że w przypadku utraty pracy znajdą nowe, jakiekolwiek zatrudnienie wzrósł do 90% w I kw. #praca #RynekPracy @RandstadPolska

„Największy optymizm pracowników występuje na południu, zachodzie i północy – powyżej 90%, najmniejszy, ale nadal wysoki w centrum i na wschodzie – powyżej 85%. W miastach od 20-50 tys. mieszkańców 86% badanych uważa, że w ciągu pół roku jest w stanie znaleźć nową pracę. W swoje możliwości w tym zakresie najbardziej wierzą najmłodsi pracownicy (18-29 i 30-39 lat), robotnicy wykwalifikowani, przedstawiciele kadry zarządzającej i specjaliści” – czytamy w materiale.

Badanie ponadto wykazało, że 6 na 10 badanych pracowników ocenia, że ryzyka utraty pracy nie ma w ogóle lub jest niewielkie.

Więcej najnowszych wiadomości z rynku pracy >>>

Największe obawy o utratę pracy na wschodzie Polski

Największe obawy o utratę pracy występują na wschodzie Polski – 11%, najmniejsze na zachodzie i południu – 5% i w średnich (20-50 tys.) i dużych miastach. Osoby z wyższym wykształceniem – 71% najmniej obawiają się utraty pracy i pracownicy w wieku od 30 do 39 lat -71%.

Rośnie satysfakcja z wykonywanej pracy

Rośnie również satysfakcja z wykonywanej pracy, która sięgnęła 79% w I kw. br. wobec 72% w poprzednim kwartale i 73% rok temu.

Przedstawiciele kadry zarządzającej wysokiego i średniego szczebla odpowiednio – 95% i 81% są najbardziej zadowoleni z pracy, specjaliści – 85%. Najniższe zadowolenie wykazują robotnicy niewykwalifikowani – 72%, mistrzowie i brygadziści – 64%.

W przypadku badania satysfakcji z pracy w ujęciu formy zatrudnienia – samozatrudnieni deklarują najwyższą satysfakcję z wykonywanej pracy – 89%, następnie pracujący na umowę zlecenie lub dzieło – 79%.

Sondaż został przeprowadzony metodą CAWI w grupie respondentów 18-64 lat, pracujących minimum 24 h/tydzień w dniach 5-14 marca 2019 roku. Próba wyniosła ok. 1 000 osób.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: