Coraz więcej zeroemisyjnych inwestycji w sektorze budownictwa mieszkań na wynajem

ESG / Inwestycje / Nieruchomości

Firma NREP, budująca mieszkania na wynajem, zobowiązała się do tego, aby całe ich portfolio do 2028 roku było zeroemisyjne zarówno na etapie budowy, jak i użytkowania nieruchomości. Jednocześnie firma wyznaczyła sobie pewne kamienie milowe, aby to osiągnąć, czytamy w komunikacie Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

wieżowce z balkonami pełnymi roślin
Fot. stock.adobe.com / Dominique

Firma NREP, budująca mieszkania na wynajem, zobowiązała się do tego, aby całe ich portfolio do 2028 roku było zeroemisyjne zarówno na etapie budowy, jak i użytkowania nieruchomości. Jednocześnie firma wyznaczyła sobie pewne kamienie milowe, aby to osiągnąć, czytamy w komunikacie Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Przykładowo do 2023 roku we wszystkich nowych projektach już na etapie budowy inwestor zredukuje emisję CO2 o 33% w porównaniu do poziomu z 2020 roku, a na etapie eksploatacji o 50%.

Już teraz niektóre z funduszy stawiają na implementowanie zarówno zielonych strategii, jak i konkretnych środków, aby je osiągnąć

Duże znaczenie będą miały certyfikaty poświadczające, że projekty powstały w oparciu o założenia zrównoważonego rozwoju.

Czytaj także: Rośnie rynek zielonych instrumentów na finansowanie proekologicznych nieruchomości

Inwestycje neutralne dla środowiska

Do 2025 roku NREP chce sfinalizować trzy eksperymentalne projekty, które będą w 100% neutralne dla środowiska w zakresie emisji CO2.

‒ W przypadku mieszkań budowanych na wynajem mamy do czynienia z inną perspektywą spojrzenia na zadowolenie klienta. Przy budowie budynku PRS ma ono charakter wieloletni, skoro najemcy o wiele łatwiej mogą zmienić swoje miejsce zamieszkania niż ma to miejsce w przypadku zakupu mieszkania na własność.

Zachęca to do korzystania z ekologicznych rozwiązań zarówno na etapie budowy budynku, jak i później na etapie zarządzania nim. Stąd już teraz niektóre z funduszy stawiają na implementowanie zarówno zielonych strategii, jak i konkretnych środków, aby je osiągnąć – mówi Sebastian Juszczak, ekspert PZFD.

Czytaj także: Coraz większy wpływ czynników ESG na rynek nieruchomości

W zgodzie z ekologią

Ekologia oraz zrównoważony rozwój (sustainability) ma również kluczowe znaczenie dla inwestora Heimstaden i jest jednym z elementów strategii firmy. Mowa o skupieniu się na takim obszarach jak zrównoważone rozwiązania energetyczne, zarządzanie odpadami, biorożnorodność, ekologiczne materiały budowlane czy redukcja emisji.

Jest to zgodne z ideą miasta 15-minutowego, które stanowi obecnie jeden z najważniejszych trendów w urbanistyce

Przykładowo w północnych Morawach Heimstaden chce przyczynić się do zmniejszenia emisji poprzez przyspieszenie termoizolacji budynków. Z kolei jednym z kluczowych priorytetów inwestora na 2021 rok jest zaprezentowanie i integracja swojej zrównoważonej strategii w Polsce.

‒ Warto dodać, że mieszkania PRS powstają również w ramach projektów typu mixed-use. Przykładem są Browary Warszawskie, gdzie Resi4Rent udostępnia mieszkania na wynajem.

Jest to zgodne z ideą miasta 15-minutowego, które stanowi obecnie jeden z najważniejszych trendów w urbanistyce. Projekty realizowane zgodnie z tym założeniem nie tylko umożliwiają zaspokajanie potrzeb mieszkańców w najbliższej okolicy, ale sprzyjają redukcji emisji zanieczyszczeń czy hałasu – dodaje Sebastian Juszczak.

Czytaj także: Prezes BOŚ o zielonej transformacji: wejście Polski na ścieżkę „Fit for 55” wymaga ok. 300 mld euro

Udostępnij artykuł: