COVID-19: mimo kryzysu 92% firm budowlanych działa dalej

Firma / Gospodarka

Firmy działające w branży budowlanej nie odczuwają skutków kryzysu tak dotkliwie jak pozostałe. Aż 92% z nich nie przerwało działalności mimo trwającej epidemii.

budowa, praca
Źródło: Oferteo.pl

Firmy działające w branży budowlanej nie odczuwają skutków kryzysu tak dotkliwie jak pozostałe. Aż 92% z nich nie przerwało działalności mimo trwającej epidemii.

#KarolGrygiel: Przedsiębiorcy obawiają się przede wszystkim utraty kolejnych zleceń. Ich brak może prowadzić do narastających zadłużeń i niewydolności finansowej przedsiębiorstwa #Koronawirus #Lockdown #Kryzys #BranżaBudowlana @Oferteo

Nie oznacza to jednak, że obecna sytuacja ich nie dotyka, 64% przyznaje bowiem, że zostało zmuszonych do odwołania niektórych zleceń – wynika z badania Oferteo.pl.

Przedsiębiorcy obawiają się przede wszystkim o zdrowie swoje i pracowników.

Firmy budowlane nie przerywają działalności

Według badania przeprowadzonego wśród polskich przedsiębiorców przez Oferteo.pl, największy polski portal łączący poszukujących usług z ich dostawcami, wynika, że większość branży budowlanej funkcjonuje bez przerwy pomimo trwającego kryzysu.

92% firm budowlanych nie przerwało działalności w czasie kryzysu. Aż 49% przedsiębiorców zadeklarowało w badaniu, że normalnie realizuje zlecenia w czasie epidemii, 43% zdecydowało się natomiast na ograniczenie zakresu usług.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

Wygląda więc na to, że obecna ciężka sytuacja na rynku nie odbija się na branży budowlanej tak, jak na pozostałych. Odsetek nieustannie działających firm ze wszystkich sektorów gospodarki jest bowiem nieco niższy i wynosi 88%.

Sam fakt kontynuowania działalności nie oznacza niestety, że kryzys ich nie dotyka. Aż 64% przedsiębiorców budowlanych przyznało, że obecna sytuacja zmusiła ich już do odwołania części zleceń.

Przedsiębiorcy obawiają się o zdrowie

Wśród największych wyzwań, właściciele firm budowlanych wskazywali przede wszystkim obawę o zdrowie swoje oraz całego zespołu. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 70% badanych.

Na drugim miejscu znalazła się konieczność ograniczenia kontaktu z klientem wskazana przed 57% przedsiębiorców, a na kolejnych – opóźnienia w dostawach materiałów (32%) oraz problemy z ich dostępnością na rynku (26%).

Jedna trzecia przedsiębiorców nie posiada zabezpieczenia finansowego

Na pytanie, „czy posiadają Państwo zabezpieczenie finansowe na wypadek zmniejszenia przychodów?”, niemal jedna trzecia (30%) właścicieli firm budowlanych odpowiedziała, że nie posiada żadnych oszczędności.

35% przedsiębiorców przyznało, że zgromadzone środki wystarczą im na pokrycie kosztów funkcjonowania przez miesiąc lub dwa, a 22% respondentów nie będzie w stanie utrzymać się z oszczędności nawet przez miesiąc.

Aż 55% przedsiębiorców prowadzących firmę budowlaną zaznaczyło, że zaczyna już obserwować narastające zatory płatnicze, a 78% przyznało, że w najbliższym czasie spodziewa się ich pogłębienia.

Obawy przed utratą zleceń i klientów

Największe obawy branży budowlanej w związku z epidemią są bardzo zbliżone do obaw wszystkich przedsiębiorców. Firmy chcą nadal działać i realizować zlecenia, zatem najbardziej boją się ich zmniejszającej się liczby (79%), a także rezygnacji obecnych klientów (53%).

Bądź na bieżąco - zapisz się na nasz newsletter >>>

Wielu z nich wśród obaw wskazywało również powstawanie zatorów płatniczych (32%) oraz brak środków potrzebnych na spłatę zobowiązań (26%). Co czwarty badany zaznaczył, że obawia się utrudnionego dostępu do niezbędnych materiałów.

– Przedsiębiorcy w trudnym czasie obawiają się przede wszystkim utraty kolejnych zleceń. Ich brak może prowadzić do narastających zadłużeń i niewydolności finansowej przedsiębiorstwa.

Stale napływające i realizowane zlecenia to główny czynnik dający przedsiębiorstwu szansę na przetrwanie kryzysu i stosunkowo szybki powrót do normalności.

W obecnych czasach warto rozważyć stosowanie nowych metod poszukiwania klientów, takich jak serwisy online – radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Jak walczą z kryzysem?

Według badania Oferteo.pl najczęściej podejmowanymi przez przedsiębiorców krokami mającymi na celu walkę ze skutkami kryzysu są ograniczenie kosztów i inwestycji.

Nie inaczej jest w przypadku branży budowlanej. To właśnie te dwa środki zaradcze wskazywane były najczęściej.

Właściciele takich firm decydują się również na dzielenie pracowników na mniejsze zespoły (22%), a także próbują pozyskać dodatkowe środki z zewnątrz (12%).

Zapytani o to, czy w związku z epidemią planują zwolnienia pracowników, 23% właścicieli firm budowlanych odpowiedziało twierdząco.

39% nie podjęło jeszcze decyzji w tej kwestii. W ich przypadku kluczowe mogą okazać się najbliższe tygodnie oraz stopniowe odmrażanie gospodarki i wznawianie działania zatrzymanych firm.

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w 2020 roku na grupie ponad 1 255 przedsiębiorców działających w branży budowlanej.

Źródło: Oferteo.pl
Udostępnij artykuł: