Credit Agricole: dynamika wzrostu PKB sięgnie 5,3 proc. w 2021 r. i 4,9 proc. w 2022 r.

Z rynku

Dynamika wzrostu PKB wyniesie 5,3% r/r w br., zaś w przyszłym spowolni do 4,9% r/r, prognozuje główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska Jakub Borowski. Według niego, stopy procentowe pozostaną stabilne do końca 2022 roku.

Credit Agricole - Logo
Credit Agricole - Logo (źródło: Credit Agricole)

Dynamika wzrostu PKB wyniesie 5,3% r/r w br., zaś w przyszłym spowolni do 4,9% r/r, prognozuje główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska Jakub Borowski. Według niego, stopy procentowe pozostaną stabilne do końca 2022 roku.

"Konsumpcja będzie głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego. Patrząc na czynniki kontrybuujące do wzrostu w najbliższych kwartałach, to w tym kontekście spodziewamy się również rosnącego wkładu inwestycji" - powiedział Borowski, prezentując raport banku "Perspektywy sytuacji gospodarczej w Polsce. Jak silne będzie postpandemiczne ożywienie gospodarcze?" podczas XV edycji Coface Country Risk Conference.

Wzrost gospodarczy w tym roku powinien wynieść według naszej prognozy 5,3%, w przyszłym roku nieco spowolni do 4,9%, ale wciąż zbliżony będzie zbliżony do 5%.

Inflacja wyraźnie obniży się od II kw. 2022 roku

Jak wskazał ekonomista Credit Agricole, w najbliższych miesiącach ożywienie gospodarcze będzie dokonywało się w warunkach podwyższonej inflacji, która wyraźnie obniży się od II kw. 2022 roku.

Czytaj także: Minister finansów: czerwiec ostatnim miesiącem ze wzrostem inflacji >>>

"W Stanach Zjednoczonych i strefie euro nie spodziewamy się szybkich podwyżek stóp procentowych i zaostrzenia polityki pieniężnej. Stąd również rysują się nasze oczekiwania dotyczące stabilnych stóp procentowych do końca 2022 roku w Polsce" - zapowiedział Borowski.

"Fakt, że stopy procentowe pozostaną stabilne, choć dziś rynek oczekuje wzrostu stóp procentowych w perspektywie najbliższych kwartałów to będzie czynnik ograniczający aprecjację złotego i nie spodziewamy się kolejnych interwencji walutowych NBP" - dodał.

Umiarkowane umocnienie kursu EUR/PLN

Prognoza banku zakłada umiarkowane umocnienie kursu EUR/PLN. Dodał, że istnieje ryzyko w IV kw br. z uwagi na spodziewaną w prognozach banku IV falę pandemii, złoty się przejściowo osłabi i poziom EUR/PLN będzie nieco wyższy.

Zdaniem głównego ekonomisty, Krajowy Plan Odbudowy (KPO) będzie dynamizował wzrost gospodarczy w Polsce w latach 2021-2022 i w mniejszym stopniu w 2023 roku.

"Wszystkie środki unijne pochodzące z Funduszu Odbudowy i z wieloletniego budżetu przyczynią się do zwiększenia PKB w latach 2021-2027. Widzimy, że w przypadku Polski sumując PKB wytworzony w tym okresie - to 7% PKB będzie efektem napływu środków unijnych w ramach KPO i wieloletnich ram finansowych" - powiedział Borowski.

Dobre perspektywy wzrostu gospodarczego Polski

Perspektywy wzrostu gospodarczego dla Polski w najbliższych latach bank ocenia jako optymistyczne, a "Polska gospodarka rośnie wyraźnie szybciej niż gospodarki odniesienia - Niemiec, Francji".

Czytaj także: mBank podniósł prognozę tegorocznego wzrostu PKB do 5,7 proc. >>>

"Efekt jest taki, że zmniejsza się luka dochodowa, różnica w PKB na mieszkańca między Polską a krajami rozwiniętymi UE. Doganiamy średnią unijną, w 2027 będzie to wyraźnie powyżej 80% średniej unijnej. Doganiamy poszczególne kraje i niektóre z nich prześcigniemy - a takim krajem będzie Portugalia w 2025 roku, gdy PKB per capita w Polsce będzie wyższe niż w Portugalii" - podsumował główny ekonomista banku.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: