Credit Agricole ponownie w TOP 10 największych banków

Blogi / Przemysław Przybylski

Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Credit Agricole
Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Credit Agricole Fot. Credit Agricole

Cztery banki chińskie, dwa amerykańskie, dwa francuskie i po jednym banku z Japonii i Wielkiej Brytanii - tak wygląda dziesiątka największych grup bankowych na świecie pod względem wartości aktywów

#PrzemysławPrzybylski: W ciągu minionego roku francuska grupa #CréditAgricole zanotowała 15,3 proc. wzrostu wartości aktywów i z wynikiem 2,1 biliona dolarów o ponad 200 mld wyprzedziła amerykański bank #WellsFargo&Co.

Chińskie banki bezapelacyjnie królują na rynku. W globalnym rankingu S&P Market Inteligence wielka czwórka państwowych banków z Chińskiej Republiki Ludowej – Industrial & Commercial Bank of China Ltd., China Construction Bank Corp., Agricultural Bank of China Ltd. i Bank of China Ltd. – zajmuje cztery pierwsze miejsca. Na koniec 2017 r. dysponowały one aktywami o łącznej wartości 13,6 bilionów USD, czyli o 1,7 biliona więcej niż przed rokiem (co ciekawe, niemal dokładnie połowa tego wzrostu była spowodowana umocnieniem się juana wobec dolara amerykańskiego). W pierwszej setce rankingu chińskich banków jest łącznie aż 18.

Banki z USA w odwrocie

Na znaczeniu straciły nieco banki amerykańskie. W pierwszej dziesiątce znalazło się miejsce tylko dla JPMorgan Chase & Co (miejsce 6) oraz Bank of America (9). który jeszcze przed rokiem był dziesiątym największym bankiem, w najnowszym zestawieniu spadł na 11 pozycję. Europejskie grupy bankowe reprezentują w TOP10: brytyjski HSBC Holdings PLC (7) oraz francuskie BNP Paribas SA (8) i Crédit Agricole (10).

 

Rywalizacja o 10 miejsce

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ostatnią pozycję, bo to jedyny awans w czołówce rankingu, choć Crédit Agricole już był zaliczany do dziesięciu największych banków świata, ostatnio w 2016 r. W ciągu minionego roku francuska grupa zanotowała 15,3 proc. wzrostu wartości aktywów i z wynikiem 2,1 biliona dolarów o ponad 200 mld wyprzedziła amerykański bank Wells Fargo & Co.

Credit Agricole, którego historia sięga 1894 r. , obecnie działa w 49 krajach świata i obsługuje 52 miliony klientów. W skład Grupy Crédit Agricole wchodzi 39 banków regionalnych we Francji, a także kilkadziesiąt spółek zależnych oferujących wszystkie rodzaje usług bankowych dla klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych oraz korporacji. W Polsce grupa obecna jest od 2001 r. a w jej skład wchodzą m.in.: Credit Agricole Bank Polska, Europejski Fundusz Leasingowy, Credit Agricole Ubezpieczenia oraz Amundi Polska TFI.

W 2017 Grupa Crédit Agricole uzyskała przychody w wysokości 32.1 mld euro (5% wzrostu rok do roku) i zysk na poziomie 6.5 mld euro (+35,5%).

Udostępnij artykuł: