Credit Agricole ponownie w TOP 10 największych banków

Blogi / Przemysław Przybylski

Cztery banki chińskie, dwa amerykańskie, dwa francuskie i po jednym banku z Japonii i Wielkiej Brytanii - tak wygląda dziesiątka największych grup bankowych na świecie pod względem wartości aktywów

Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Credit Agricole
Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Credit Agricole Fot. Credit Agricole

Cztery banki chińskie, dwa amerykańskie, dwa francuskie i po jednym banku z Japonii i Wielkiej Brytanii - tak wygląda dziesiątka największych grup bankowych na świecie pod względem wartości aktywów

#PrzemysławPrzybylski: W ciągu minionego roku francuska grupa #CréditAgricole zanotowała 15,3 proc. wzrostu wartości aktywów i z wynikiem 2,1 biliona dolarów o ponad 200 mld wyprzedziła amerykański bank #WellsFargo&Co.

Chińskie banki bezapelacyjnie królują na rynku. W globalnym rankingu S&P Market Inteligence wielka czwórka państwowych banków z Chińskiej Republiki Ludowej - Industrial & Commercial Bank of China Ltd., China Construction Bank Corp., Agricultural Bank of China Ltd. i Bank of China Ltd. - zajmuje cztery pierwsze miejsca. Na koniec 2017 r. dysponowały one aktywami o łącznej wartości 13,6 bilionów USD, czyli o 1,7 biliona więcej niż przed rokiem (co ciekawe, niemal dokładnie połowa tego wzrostu była spowodowana umocnieniem się juana wobec dolara amerykańskiego). W pierwszej setce rankingu chińskich banków jest łącznie aż 18.

Banki z USA w odwrocie

Na znaczeniu straciły nieco banki amerykańskie. W pierwszej dziesiątce znalazło się miejsce tylko dla JPMorgan Chase & Co (miejsce 6) oraz Bank of America (9). który jeszcze przed rokiem był dziesiątym największym bankiem, w najnowszym zestawieniu spadł na 11 pozycję. Europejskie grupy bankowe reprezentują w TOP10: brytyjski HSBC Holdings PLC (7) oraz francuskie BNP Paribas SA (8) i Crédit Agricole (10). 

Rywalizacja o 10 miejsce

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ostatnią pozycję, bo to jedyny awans w czołówce rankingu, choć Crédit Agricole już był zaliczany do dziesięciu największych banków świata, ostatnio w 2016 r. W ciągu minionego roku francuska grupa zanotowała 15,3 proc. wzrostu wartości aktywów i z wynikiem 2,1 biliona dolarów o ponad 200 mld wyprzedziła amerykański bank Wells Fargo & Co.Credit Agricole, którego historia sięga 1894 r. , obecnie działa w 49 krajach świata i obsługuje 52 miliony klientów. W skład Grupy Crédit Agricole wchodzi 39 banków regionalnych we Francji, a także kilkadziesiąt spółek zależnych oferujących wszystkie rodzaje usług bankowych dla klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych oraz korporacji. W Polsce grupa obecna jest od 2001 r. a w jej skład wchodzą m.in.: Credit Agricole Bank Polska, Europejski Fundusz Leasingowy, Credit Agricole Ubezpieczenia oraz Amundi Polska TFI.W 2017 Grupa Crédit Agricole uzyskała przychody w wysokości 32.1 mld euro (5% wzrostu rok do roku) i zysk na poziomie 6.5 mld euro (+35,5%).
Udostępnij artykuł: