Credit Agricole: RPP podniesie stopy procentowe w trzech krokach, do poziomu 4,25 proc.

Gospodarka

Stopy procentowe w Polsce zostaną podniesione w trzech krokach po 50 pb - w marcu, kwietniu i maju - do poziomu 4,25 proc. - prognozują ekonomiści Credit Agricole Polska. Głównym argumentem na rzecz kontynuacji cyklu będzie wysoka inflacja w styczniu oraz jastrzębi wydźwięk marcowej projekcji inflacji NBP.

Credit Agricole - Logo
Credit Agricole - Logo (źródło: Credit Agricole)

Stopy procentowe w Polsce zostaną podniesione w trzech krokach po 50 pb - w marcu, kwietniu i maju - do poziomu 4,25 proc. - prognozują ekonomiści Credit Agricole Polska. Głównym argumentem na rzecz kontynuacji cyklu będzie wysoka inflacja w styczniu oraz jastrzębi wydźwięk marcowej projekcji inflacji NBP.

"Rosnące oczekiwania rynkowe na zacieśnienie polityki pieniężnej przez EBC mają wpływ nie tylko na notowania aktywów krajów strefy euro, ale również na kurs złotego, ograniczając jego potencjał do umocnienia. Biorąc pod uwagę wyraźny nacisk prezesa NBP na kwestię umocnienia złotego podczas konferencji w ubiegłym tygodniu, oczekiwana polityka pieniężna EBC stanowi wsparcie dla naszego scenariusza, w którym RPP będzie kontynuowała cykl zacieśniania polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach" - napisano w poniedziałkowym raporcie.

Zgodnie z naszą zrewidowaną prognozą oczekujemy, że stopy procentowe zostaną podniesione w trzech krokach po 50 pb (w marcu, kwietniu i maju) do poziomu 4,25 proc.

"Głównym argumentem na rzecz kontynuacji cyklu będzie wysoka inflacja w styczniu oraz jastrzębi wydźwięk najnowszej projekcji inflacji, która zostanie opublikowana w marcu" - dodano.

Czytaj także: Ekonomiści: RPP będzie dalej podwyższać stopy procentowe; referencyjna osiągnie docelowo poziom 4 proc. już w maju >>>

Ekonomiści zakładają, że w grudniu 2022 r. Europejski Bank Centralny zakończy program luzowania ilościowego, a w kolejnych miesiącach rozpocznie podwyżki stóp procentowych.

"W naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że EBC w grudniu br. zakończy program luzowania ilościowego APP (Asset Purchase Programme), co otworzy drogę do pierwszej podwyżki stóp procentowych. Uważamy, że stopa depozytowa zostanie podniesiona o 10 pb w marcu 2023 r., a główna stopa procentowa EBC zostanie podniesiona w III kw. 2023 r." - prognozuje Credit Agricole.

"Należy jednocześnie pamiętać, że nasz scenariusz jest bardziej gołębi od tego wycenianego przez rynki (pierwsza podwyżka stóp już w II poł. 2022 r.), a tym samym w międzyczasie możemy obserwować korektę na rynku" - dodano.

Credit Agricole zrewidował również swoją prognozę kursu EUR/PLN

"W trakcie konferencji prezesa NBP, złoty wyraźnie się umocnił, co przyczyniło się do obniżenia naszej prognozy kursu EUR/PLN do 4,44 na koniec marca br. Nadal uważamy jednak, że potencjał do dalszego, znaczącego umocnienia polskiej waluty jest ograniczony" - napisano w raporcie.

"Głównymi czynnikami, które będą hamowały aprecjację złotego są przedłużający się spór na linii UE-Polska, opóźniający uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy, kryzys na Ukrainie, jak również nasilające się oczekiwania rynkowe na zacieśnienie polityki pieniężnej przez FED i EBC. Tym samym prognozujemy, że kurs EUR/PLN wyniesie 4,40 na koniec 2022 r. i 4,35 na koniec 2023 r." - dodano.

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, powiedział, że bank centralny liczy na umocnienie się złotego i zrobi wszystko, żeby krajowa waluta się umacniała. Zaznaczył, że silny złoty umacnia przyjęty przez NBP kurs zacieśniania polityki monetarnej. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: