Crowdfunding urośnie w Polsce do 700 milionów zł. Prognoza na 2019 r.

Gospodarka

Rynek finansowania społecznościowego (crowdfunding) wzrośnie w Polsce o 141% r/r do 700 mln zł w 2019 r., prognozuje współzałożyciel zrzutka.pl Tomasz Chołast.

Słowo: crowdfunding na ekranie tabletu
Fot. stock.adobe.com/WrightStudio

Rynek finansowania społecznościowego (crowdfunding) wzrośnie w Polsce o 141% r/r do 700 mln zł w 2019 r., prognozuje współzałożyciel zrzutka.pl Tomasz Chołast.

Wartość rynku crowdfundingu wzrośnie w tym roku do 0,7 mld zł, tj. o 141,4%, a mobilnego zwiększy się o 165% do poziomu 392 mln zł #crowdfunding

"Wartość rynku crowdfundingu wzrośnie w tym roku do 0,7 mld zł, tj. o 141,4%, a mobilnego zwiększy się o 165% do poziomu 392 mln zł. Zatem finansowanie społecznościowe na komórkach i tabletach stanowić będzie aż 56% wartości całego rynku" - powiedział Chołast, cytowany w komunikacie.

Wzrost dynamiki rynku crowdfundingu mobilnego

Wzrost dynamiki rynku crowdfundingu mobilnego jest pokłosiem praktycznie już pełnej smartfonizacji polskiego społeczeństwa, bardzo dużych postępów w dostosowaniu się w 2018 roku platform finansowania społecznościowego do wymogów małych ekranów i potrzeb ich użytkowników, wzrostu wartości całego rynku finansowania społecznościowego oraz zwiększenie udziału transakcji mobilnych do ponad połowy wartości całego rynku, ocenia zrzutka.pl.

W przypadku zrzutka.pl, wicelidera rynku crowdfundingu w Polsce i największej platformy, na której można sfinansować każdy rodzaj projektu, mobilne transakcji stanowiły 75% w ubiegłym roku. Zatem wynik platformy jest zdecydowanie lepszy niż średnia dla całego rynku finansowania społecznościowego w Polsce, która w ubiegłym roku wyniosła 48%, podkreślono w materiale."Na początku zeszłego roku estymowaliśmy, że uzyskamy wynik na poziomie 72% mobilnych transakcji, a po zamknięciu 2018 r. okazało się, że było ich 76%" - dodał Chołast.

Podsumowując 2018 r., zrzutka.pl zauważa, że liczba zrzutek założonych w ubiegłym roku na tej platformie zwiększyła się o 293,1% w stosunku do 2017 r., uzyskując wynik 166 486. Liczba wpłat wyniosła ponad 660 tysięcy, co oznacza wzrost o 123% w stosunku do 2017; jednocześnie w ubiegłym roku, a dokładniej 29 listopada 2018 r. o godz. 17:57:02, w serwisie została zaksięgowana milionowa wpłata. Łączna suma wpłat w całym poprzednim roku przekroczyła 42 mln zł, a obecnie licząc od początku istnienia serwisu jest to już ponad 75 mln zł.

2019 rok zapowiada się bardzo obiecująco

"Także 2019 rok zapowiada się bardzo obiecująco, zarówno pod kątem wyników oglądalności, liczby zrzutek, wpłat, jak i wprowadzanych nowości. Biorąc pod uwagę fakt, że plany na 2019 rok mamy ambitne, a niektóre projekty są jeszcze na wczesnym etapie wdrożenia, to ujawnimy jedynie te, które oddamy do użytku w najbliższym czasie. Już w lutym br. zaprezentujemy nową wersję aplikacji mobilnej, w której oprócz nowego wyglądu oraz UX-a, zaoferujemy unikatową na rynku funkcjonalność, tj. rozliczenia między znajomymi poprzez zrzutki" - zapowiedział Chołast. Dzięki niej użytkownicy będą mogli zbilansować swoje wydatki ze znajomymi, a wszystko zakończy się zrzutką, która w prosty i natychmiastowy sposób pozwoli na uregulowanie między sobą wspólnych wydatków.Zrzutka.pl to narzędzie do samodzielnego zorganizowania zbiórki pieniężnej na dowolnie wybrany cel. Zrzutkę może założyć osoba prywatna, a także firma, fundacja czy instytucja.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: