Cyberbezpieczeństwo: bankujmy z głową! Jak nie dać się złowić internetowym złodziejom?

Finanse osobiste / Raporty

Ponad 70 proc. Polaków, korzystających z bankowości internetowej nie zmieniło hasła do bankowości internetowej w ciągu ostatniego roku, wynika z badań Komisji Europejskiej.

Fot. stock.adobe.com/ deepagopi2011

Ponad 70 proc. Polaków, korzystających z bankowości internetowej nie zmieniło hasła do bankowości internetowej w ciągu ostatniego roku, wynika z badań Komisji Europejskiej.

Ponad 70 proc. Polaków, korzystających z bankowości internetowej nie zmieniło hasła do bankowości internetowej w ciągu ostatniego roku #ZBP #CyberbezpiecznyPortfel #cyberbezpieczeństwo @KantarTNS

Jednocześnie, jedynie 13% Polaków podjęło konkretne działania, by zwiększyć swój poziom bezpieczeństwa w sieci. Deklaracje Polaków dotyczące ich poczucia bezpieczeństwa w internecie są jednymi z najśmielszych w Europie. Raport Związku Banków Polskich „Cyberbezpieczny portfel” (skąd info - źródło) informuje, że ponad 90% Polaków twierdzi, iż przy korzystaniu z bankowości internetowej czuje się bezpiecznie lub bardzo bezpiecznie. Czy to przeświadczenie jest w pełni uzasadnione?Dla ekspertów, opinie te wydają się zaskakująco na wyrost, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę, iż ponad 70% mieszkańców Polski otwarcie deklaruje, iż w żaden sposób nie rozwija swojej wiedzy nt. cyber zagrożeń i nie widzi także takiej potrzeby w najbliższej przyszłości (badanie Kantar TNS na zlecenie ZBP, kwiecień 2018). Tymczasem wg. badań Komisji Europejskiej, ponad 70% Polaków „na własnej skórze” doświadczyło (i rozpoznało) przynajmniej jednej próby wyłudzenia wrażliwych danych autoryzacyjnych do swojej bankowości elektronicznej (hasła, PINy, loginy etc.).
Infografika: dane z raportu ZBP „Cyberbezpieczny Portfel”

Źródło: ZBP

W badaniu opinii przeprowadzonym przez Kantar TNS na zlecenie ZBP, Polacy wskazali sektor bankowy jako jeden z najbardziej cyberbezpiecznych sektorów w Polsce. Zaufanie Polaków do sektora bankowego niemal dwukrotnie przekracza poziom zaufania do przedstawicieli wojska i policji oraz prawie pięciokrotnie przewyższa poziom zaufania do sektora telekomunikacyjnego. Jednak bez konsekwentnej edukacji ekonomicznej, oraz utrwalania dobrych nawyków wśród klientów w zakresie korzystania z bankowości elektronicznej, systemy bezpieczeństwa elektronicznego zbudowane przez sektor bankowy mogą okazać się niewystarczające.
Infografika: dane z raportu ZBP „Cyberbezpieczny Portfel”

Źródło: ZBP

Co więc zrobić, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo w internecie? Jak skutecznie zabezpieczyć się przed cyberatakami?Z pomocą przychodzi tu 10 prostych rad zalecanych przez ZBP, by ustrzec się przed zagrożeniami w sieci. 1. Ustaw silne hasło (cyfry, małe i wielki litery, znaki specjalne)2. Zmieniaj swoje hasło regularnie (zrób z tego nawyk np. pierwszego dnia miesiąca)3. Stosuj różne hasła do różnych serwisów4. Nie udostępniaj swojego komputera innym osobom5. Wyłącz automatyczne zapamiętywanie haseł6. Nie zapisuj nigdzie swoich haseł i PINów7. Zainstaluj (i aktualizuj) program antywirusowy na swoim komputerze8. Sprawdzaj z jakiego adresu e-mail przyszła wiadomość od Twojego banku9. Weryfikuj adres strony swojej bankowości elektronicznej (zwłaszcza domenę tj. końcówkę adresu www)10. Nie podawaj żadnych wrażliwych informacji w e-mailowej korespondencji z bankiem
Infografika: dane z raportu ZBP „Cyberbezpieczny Portfel”

Źródło: ZBP

Zobacz Raport ZBP - Cyberbezpieczny Portfel >>>

Źródło: ZBP

Udostępnij artykuł: