Cyfrowa przewaga – firmy korzystające z najnowszych technologii osiągają lepsze wyniki

Finanse i gospodarka

Nowe technologie są realnym wsparciem dla małych i średnich firm w rozwoju ich biznesu - pokazują badania Ipsos MORI przeprowadzone na zlecenie Microsoft. Firmy "w chmurze" lepiej oceniają swoją sytuację na rynku i śmielej patrzą w przyszłość. Co więcej, raport BCG na temat wykorzystania technologii przez MŚP pokazuje, że najbardziej zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa osiągają znacznie wyższe przychody i tworzą więcej miejsc pracy.

Nowe technologie są realnym wsparciem dla małych i średnich firm w rozwoju ich biznesu - pokazują badania Ipsos MORI przeprowadzone na zlecenie Microsoft. Firmy "w chmurze" lepiej oceniają swoją sytuację na rynku i śmielej patrzą w przyszłość. Co więcej, raport BCG na temat wykorzystania technologii przez MŚP pokazuje, że najbardziej zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa osiągają znacznie wyższe przychody i tworzą więcej miejsc pracy.

Według wyników badania "Nowoczesne IT w MŚP 2014", przeprowadzonego przez Ipsos MORI na zlecenie Microsoft, wśród polskich firm z sektora MŚP widać zdecydowany podział w podejściu do perspektyw biznesowych w najbliższym roku. Na pewno czynników wpływających na postrzeganie prze nie sytuacji rynkowej jest wiele. Okazuje się jednak, że jednym z nich jest poziom wykorzystania najnowszych technologii.

Wyniki badania pokazują bowiem, że firmy, które korzystają z nowoczesnych, chmurowych rozwiązań zdecydowanie częściej prezentują optymistyczną ocenę swojej sytuacji w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. W przypadku możliwości poprawy kondycji finansowej ta różnica wynosi 39 p.p. (punktów procentowych) na korzyść przedsiębiorstw, które inwestują w najnowsze rozwiązania; o 30 p.p. częściej planują one wprowadzenie nowego produktu lub usługi, o 41 p.p. wejście na nowy rynek lub sektor, a aż 49 p.p. przewagi mają jeśli chodzi o ekspansję na rynki zagraniczne.

W zestawieniu z praktycznymi doświadczeniami samych użytkowników, z których 72 proc. wskazuje, że technologie pomagają im efektywniej realizować obowiązki służbowe, a 64 proc. uważa, że nowoczesne i mobilne IT jest kluczem do sukcesu w biznesie, te dane nie powinny zaskakiwać.

Wymierne korzyści z wdrożenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych potwierdzają doświadczenia polskich firm z sektora MŚP - jedną z nich jest Merlin.pl, jeden z najstarszych i największych sklepów internetowych w Polsce, który od lat znajduje się w czołówce sklepów o największej liczbie transakcji realizowanych wysyłkowo. Aby móc kontynuować dalszy rozwój, firma potrzebowała usprawnienia komunikacji w rozrastającym się zespole, poprzez m.in. modernizację systemu poczty elektronicznej i wdrożenie nowoczesnych form interakcji pomiędzy pracownikami. W oparciu o propozycje zaproponowane przez Komputronik Biznes, integratora rozwiązań IT, Merlin.pl wybrał Office 365 jako platformę modernizacji komunikacji i współpracy w swojej rosnącej organizacji.

"Dzięki takim rozwiązaniom informatycznym jak Office 365 jesteśmy w stanie pozyskać większą liczbę klientów. Jesteśmy też w stanie sprostać ich wymaganiom" - podsumowuje Ireneusz Kaźmierczyk, Prezes Zarządu Merlin.pl.

Pełny opis wdrożenia: http://www.microsoft.com/pl-pl/news/Press/2014/Feb14/Merlin_Office365.aspx

Dynamiczna sytuacja gospodarcza oraz rosnące wymagania kontrahentów i klientów oznaczają dla wielu firm modernizację wykorzystywanych technologii, usprawnienie komunikacji i procesów zewnętrznych. Opublikowany w 2014 roku raport The Boston Consulting Group "Nowe technologie. Droga do rozwoju małych i średnich firm w Polsce" pokazuje przepaść, jaka dzieli technologiczne "żółwie" (wykorzystujące jedynie podstawowe narzędzia IT, jak komputer i dostęp do internetu) i "gepardy" (sięgające po rozwiązania takie jak usługi chmurowe, portale dla klientów i aplikacje mobilne). Według badania przychody zaawansowanych technologicznie MŚP rosły o 21 p.p. szybciej, firmy te tworzyły również o 9 p.p. więcej miejsc pracy niż "żółwie".

"Wyniki badań wyraźnie pokazują, że nowoczesne technologie przekładają się na sukces biznesowy. Chmura oferuje MŚP kluczowe benefity w obszarze współpracy, skalowalności i mobilności - i to bez konieczności ponoszenia kosztownych inwestycji, które zwykle hamują innowacje. Co więcej, chmura zdejmuje z nich ciężar samodzielnego zarządzania infrastrukturą IT, co pozwala im się skupić na prowadzeniu biznesu" - powiedział Wojciech Życzyński, Dyrektor odpowiedzialny za sektor MŚP w polskim oddziale Microsoft.

Źródło: Microsoft

Udostępnij artykuł: