Cyfrowe skutki nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego

Polecamy

31 lipca bieżącego roku, Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego i Kodeksu cywilnego. Część zmian będzie wpływać na uczestników postępowania egzekucyjnego.

31 lipca bieżącego roku, Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego i Kodeksu cywilnego. Część zmian będzie wpływać na uczestników postępowania egzekucyjnego.

Podpisana jeszcze przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja dotyczy między innymi elektronicznego przesyłania korespondencji między komornikami sądowymi, organami podatkowymi i administracyjnymi oraz organami egzekucyjnymi i bankami. Ich celem jest dostosowanie polskich przepisów do europejskich standardów w zakresie obiegu dokumentów i obniżenia kosztów operacyjnych postępowania cywilnego. 

Nowa fala informatyzacji sądów, komorników, prokuratur i banków?
Jednym z efektów zmian w przepisach, będzie wzrost wydatków na nowe rozwiązania informatyczne.  Gra toczy się nie tylko o wygodę wymiany informacji - nowelizacja zrównuje bowiem elektroniczną formę dokumentów z papierową - ale też o redukcję kosztów postępowania cywilnego. Te ostatnie, wg różnych szacunków przekraczają 50 milionów złotych rocznie i obciążają nie tylko banki, ale też sądy, prokuratury, administrację skarbową czy służby komornicze.

Wspomniana kwota jest znaczna i nie ma żadnych powodów aby taka pozostała. W jej redukcji mogą pomóc dostępne na rynku systemy informatyczne, warto jednak pamiętać o kilku istotnych cechach, które powinien mieć docelowy system. Przede wszystkim, oprogramowanie musi wspierać komunikację wewnątrz podmiotu uczestniczącego w postępowaniu jak również zapewniać wymianę informacji z zewnętrznymi uczestnikami rynku, w tym z systemem Ognivo, którego operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. Wdrożone rozwiązanie musi spełniać rygorystyczne wymagania w zakresie bezpieczeństwa oraz przetwarzania danych stawiane przez instytucje nadzorujące rynek finansowy. - mówi Radosław Mączyński, Wiceprezes Zarządu firmy DomData AG produkującej oprogramowanie między innymi dla sektora finansowego.

Nowelizacja  to szansa dla producentów oprogramowania?
Znowelizowana ustawa wejdzie w ciągu 12 miesięcy od jej ogłoszenia, a np. sądy mają 3 letni okres przejściowy na dostosowanie swoich systemów informatycznych. Liderami inwestycji w nowe rozwiązania zapewne będą banki:
Zmiany w prawie tego typu co ostatnia nowelizacja KPC i KC zawsze powodują wzrost obrotów u producentów oprogramowania. W przypadku postępowań egzekucyjnych będzie podobnie. Tym bardziej, że część instytucji już posiada pewne rozwiązania, jednak większość z nich ma ograniczony zakres funkcjonalny i banki coraz częściej interesują się kompleksowymi narzędziami, które spełniają wszystkie wymagania formalne w zakresie wymiany danych w postępowaniach egzekucyjnych. W naszej firmie już od pewnego czasu notujemy więcej zapytań o system Ferryt.RZE i przewidujemy, że ostatnia nowelizacja przepisów spowoduje dodatkowy wzrost zainteresowania naszym oprogramowaniem. - dodaje R. Mączyński.

Grzegorz Joachimiak
Dyrektor Handlowy DomData AG Sp. z o.o.

Udostępnij artykuł: