„Czarny piątek” nie przyniósł zysków

Komentarze ekspertów

Słabsze od prognozowanych dane dotyczące wysokości wydatków amerykańskich konsumentów w tzw. czarny piątek sprzyjały podczas wczorajszej sesji znaczącym spadkom na Wall Street - po wyznaczeniu w ubiegłym tygodniu nowego rekordu, indeks S&P stracił w poniedziałek 0.68%, spadając w ten sposób do najniższego poziomu od pięciu tygodni.

Pozytywnym zaskoczeniem okazały się natomiast informacje napływające znad Wisły, gdzie w listopadzie przemysłowy indeks PMI wzrósł z 51.2 pkt do 53.2 pkt, co przyczyniły się do niewielkiego umocnienia wartości polskiego złotego. W efekcie, kurs EUR/PLN spadł wczoraj do poziomu 4.1709, natomiast USD/PLN – do 3.3390. Zdaniem ekonomistów, czynnikiem dodatkowo podtrzymującym ten trend może okazać się wynik niedzielnego referendum w sprawie złota. Wszystko wskazuje na to, że odrzucenie projektu zwiększenia zabezpieczenia szwajcarskiej waluty w złocie, doprowadzi do ponownego osłabienia franka.

We wtorek uwagę inwestorów przyciągną informacje o wydatkach na inwestycje budowlane w Stanach Zjednoczonych (prognoza 0.5% m/m). Istotne znaczenie dla przebiegu dzisiejszej sesji może mieć również popołudniowe wystąpienie szefowej Fed, Janet Yellen.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: