Czego obawiają się polskie firmy w związku z nadejściem nowej, unijnej perspektywy finansowej?

Raporty

Na jakie cele chcą przeznaczyć pozyskane dotacje?Skąd pozyskują informacje o dostępnych funduszach?

Na jakie cele chcą przeznaczyć pozyskane dotacje?Skąd pozyskują informacje o dostępnych funduszach?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w specjalnym raporcie Comarch i serwisu Dotacjomat.pl "Finansowanie MSP ze środków UE".

W środę 11 lutego 2015 odbyła się w Warszawie konferencja prasowa, na której zaprezentowane zostały wyniki badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorców na temat pozyskiwania przez nich środków z funduszy unijnych. Autorami raportu "Finansowanie MŚP ze środków UE" jest firma COMARCH oraz portal Dotacjomat.pl dostarczający przedsiębiorcom bezpłatne narzędzia on-line związane z pozyskiwaniem dotacji. Na pytania ankiety rozsyłanej pocztą elektroniczną w dniach 16 września - 10 listopada 2014 odpowiedziało 578 przedsiębiorców. Raport zawiera informacje na temat minionego okresu finansowania oraz nowej perspektywy 2014-2020. Jego pełna wersja dostępna jest tutaj.

— Według przedsiębiorców pozyskiwanie funduszy jest bardzo trudne, a ich dostępność ograniczona. Takie zdanie ma 80 proc. przedstawicieli firm MSP. Mało tego, dwóch na trzech przedsiębiorców uważa, że wykorzystanie dofinansowania może powodować problemy prawne. Znaczące jest też to, że mimo kilkunastoletniej już dostępności w Polsce funduszy unijnych 64 proc. przedsiębiorców tak naprawdę nie wie, jak się o nie starać — zwraca uwagę Szymon Gawryszczak, prezes Agencji Rozwoju Innowacji, współautor raportu.

Wyniki raportu pokazują jak wiele jest do zrobienia w kwestii edukacji polskich przedsiębiorców w obszarze unijnej pomocy. Okazuje się, że firmy obawiają trudności związanych z pozyskiwaniem, a nawet rozliczaniem dotacji.

Źródło: Comarch
Dotacjomat.pl

Udostępnij artykuł: