Czerwińska: planujemy wzrost dochodów budżetu na około 5 proc. w 2019 r.

Gospodarka

Minister finansów Teresa Czerwińska
Fot. KPRM

Ministerstwo Finansów zakłada, że wzrost dochodów budżetowych wyniesie w 2019 r. ok. 5%, zaś w tym roku dochody budżetu będą o ponad 10 mld zł wyższe od założonych w ustawie budżetowej na 2018 r., poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska.

Planujemy wzrost dochodów budżetu na około 5 proc. w 2019 r. - powiedziała Teresa #Czerwińska z @MF_GOV_PL #budżet 2019

– Jeśli patrzymy na stronę dochodową samego budżetu państwa, to założyliśmy wzrost we wpływach z podatków o ok. 5% Dlatego pola do zwiększenia przestrzeni wydatkowej, którą już obliczyliśmy, nie widzę – powiedziała Czerwińska w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Dodała, że „ambitnym założeniem” jest, aby deficyt nie przekraczał tego z roku ubiegłego. Minister zakłada, że wpływy podatkowe w tym roku będą o ponad 10 mld zł wyższe od planu.

Nie będzie już deficytu z 2017 roku

– Nie liczyłabym, że w tym roku pokażemy deficyt tak niski wobec planu, jak to miało miejsce w 2017 r. Wówczas założyliśmy w ustawie 59,3 mld zł, a rok zamknęliśmy na poziomie 25,3 mld zł – wskazała.

Czerwińska poinformowała też, że wzrost płac w budżetówce w 2019 r. będzie równy z inflacją i wyniesie 2,3%, co pozwoli rozdysponować wśród pracowników ok. 2,4 mld zł.

Rada Ministrów zajmie się wstępnym projektem ustawy budżetowym na 2019 r. na posiedzeniu, które rozpocznie się we wtorek o godz. 10:00, podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Źródło: ISBnews

 

Udostępnij artykuł: