Czerwińska: polska reguła wydatkowa daje większą przestrzeń na impulsy fiskalne

Gospodarka

Minister finansów Teresa Czerwińska
Fot. KPRM

Stosowana przez Polskę reguła wydatkowa pozwala na większą przestrzeń na impulsy fiskalne niż rozwiązania stosowane np. we Francji czy we Włoszech, uważa minister finansów Teresa Czerwińska.

Teresa #Czerwińska: Stosowana przez Polskę #PL reguła wydatkowa pozwala na większą przestrzeń na impulsy fiskalne niż rozwiązania stosowane we Francji czy we Włoszech @MF_GOV_PL

„#PL reguła wydatkowa jest oceniana relatywnie jako bardziej liberalna w kontekście fiskalnym niż reguły deficytu strukturalnego oparte na benchmarku wydatkowym. Zastosowanie np. reguły francuskiej czy włoskiej, które są oparte na deficycie strukturalnym i benchmarku wydatkowym nie dawałoby większej przestrzeni na stabilizację gosp. poprzez impulsy fiskalne. #PL reguła jest pod tym względem b. elastyczna i optymalna” – powiedziała Czerwińska, cytowana na profilu resortu finansów w serwisie Twitter.

Jak podała dzisiejsza „Rzeczpospolita”, grupa ekonomistów wystosowała w poniedziałek list otwarty „do polityków i obywateli o rozwagę i poszanowanie zasad stabilizacji w finansach publicznych”. Ostrzegają w nim, że „piątka” PiS może nie zmieścić się w regułach fiskalnych.

Czytaj też: Dymisja Czerwińskiej kwestią najbliższych dni? “Minister nie zgodzi na deficyt budżetowy zadeklarowany przez Morawieckiego”

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: