Część frankowiczów będzie miała ujemne oprocentowanie kredytów hipotecznych

Finanse osobiste / Kredyty / Nieruchomości

Franki szwajcarskie obok kalkulatora
Fot. stock.adobe.com/Stockfotos-MG

Oprocentowanie kredytów we frankach zwykle jest sumą marży i stawki LIBOR CHF 3M, która jest ujemna i w ostatnich dniach spadła do poziomu –0,84%. Z danych zgromadzonych przez Expandera wynika jednak, że w 2007 i 2008 r. wypłacono sporo kredytów, których marża wynosi 0,8%, a niekiedy nawet jeszcze mniej. Po dodaniu marży wynoszonej 0,8% i stawki LIBOR CHF na poziomie –0,84% oprocentowanie takiego kredytu będzie ujemne i wyniesie –0,04%. W takim przypadku to nie klient płaci odsetki od długu, ale bank powinien pomniejszyć zadłużenie o kwotę odsetek.

Według stanu z dnia 20 sierpnia stawka #LIBOR #CHF 3M wyniosła –0,8414%. #Frankowicze, których oprocentowanie jest oparte o ten wskaźnik i których marża jest niższa niż 0,84%, mają szansę uzyskać ujemne oprocentowanie kredytu #KredytyFrankowe

Według stanu z dnia 20 sierpnia stawka LIBOR CHF 3M wyniosła –0,8414%. Frankowicze, których oprocentowanie jest oparte o ten wskaźnik i których marża jest niższa niż 0,84%, mają szansę uzyskać ujemne oprocentowanie kredytu. Jeśli tak się stanie to dojdzie do bardzo dziwnej sytuacji. Bank wypłaci wtedy odsetki osobie, która pożyczyła od niego pieniądze. Oczywiście bank nie da tych pieniędzy klientowi „do ręki” lecz pomniejszy zadłużenie kredytu.

Czytaj także: Złe wiadomości dla frankowiczów: kurs CHF najwyższy od ponad 2 lat. Granica 4 zł przekroczona >>>

 Oprocentowanie zwykle jest aktualizowane raz na 3 miesiące

Należy jednak dodać, że oprocentowanie zwykle jest aktualizowane raz na 3 miesiące. Czasami dzieje się to w rocznicę udzielenia kredytu, czasami z końcem kwartału. Jak to wygląda w konkretnym przypadku? Informacji na ten temat należy szukać w swojej umowie kredytowej, regulaminie kredytu lub można też po prostu zadzwonić na infolinię banku i zapytać. Może się więc zdarzyć, że zanim nadejdzie dzień aktualizacji oprocentowania, to LIBOR wzrośnie powyżej poziomu –0,8% i oprocentowanie pozostanie dodatnie.

Oprocentowanie kredytów frankowych

Jak zmienią się raty?

Spadek oprocentowania poniżej zera sprawi oczywiście, że spadnie wysokość raty wyrażonej we frankach. Rata w przeliczeniu na złote nadal będzie natomiast dość wysoka, gdyż w ostatnim czasie kurs CHF wzrósł do ok. 4 zł. W przypadku kredytu na 300 000 zł na 30 lat, wypłaconego w styczniu 2008 r., z marżą 0,8%, rata spadnie z 409 franków na początku roku to 404 franków obecnie. Po przeliczeniu na złote rata jednak wzrośnie z 1585 zł do 1634 zł.

Czytaj także: Kredyty frankowe: wyższy kurs CHF, wyższe ceny nieruchomości. Kto zyskał, kto stracił?

Udostępnij artykuł: